./index.php?sid=9d0fcc01c35922653a4af93c78f87faaCSIPS

Autor Wiadomość
PostNapisane: niedziela, 29 października 2006, 21:57 
Poszukuję informacji na temat jednostek specjalnych LWP: 1 Batalion szturmowy z Dziwnowa, 48. 56. i 62. Komapania specjalna. Jeżeli były jakieś inne to oczywiście również.

Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 30 października 2006, 09:04 
gen. bryg.
gen. bryg.

www.combat56.pl - 56 KS

http://www.56kompaniaspecjalna.pl/

wystarczy troche poszukać w googlach

Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 6 listopada 2006, 18:02 
gen.
gen.

To zależy co dla Ciebie jest jednostką specjalną. Jako takie traktowałbym też 6. Dywizję Powietrzno-Desantową i 7. Łużycką Dywizję Desantową.

Guns kill people... Spoons make them fat...

Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 6 listopada 2006, 20:07 
kpt.
kpt.

Wtedy tak, teraz już napewno nie. 40 dni zimowego obozu przetrwania, obóz spadochronowy przed przyjęciem do 6 DPD, skoki z 150 m. To se ne vrati

Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 6 listopada 2006, 21:22 
gen.
gen.

Wiem, ale pytanie było o "wtedy".

Guns kill people... Spoons make them fat...

Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 6 listopada 2006, 23:15 
kpt.
kpt.

Wiem, i właśnie tego mi najbardziej żal.

Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 14 listopada 2006, 21:57 
Chodziło mi o jednostki stricte specjalne, a nie tylko powietrznodesantowe. :cygareta:

Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 28 listopada 2006, 10:40 
gen. broni
gen. broni

Byly jeszcze kompanie specjalne w batalionach rozpoznawczych dywizji.
W brygadach - plutony

Pozdr
Robal2pl

Tytuł:
PostNapisane: środa, 31 stycznia 2007, 15:03 
Poza oławioną 56KS były jeszcze inne np równie znane 62 czy 48.Poza tym jak powiedział mój przedmówca były jeszcze jednostki specjalne w komp.rozp. rożnych dywizji.Ogolnie troche tego bylo.Obecnie nie ma praktycznie nic.Po rozformaowaniu kompani specjalnych i częściowym plutonow w komp.rozp. utworzono 1Płk.Spec., ale jak rzeczywistość pokazała to lipnie to wyszło.Programy szkolenia są dobre,ale brak środków finansowych otwiera oczy.Nie mamy srodków przerzutu wojsk,a sprzet kołowy też już ma lata świetności za sobą.

Tytuł:
PostNapisane: środa, 31 stycznia 2007, 22:47 
kpt.
kpt.

Akurat 1 PSK utworzono na podstawie 1 Batalionu Szturmowego z Dziwnowa.

To nie tyle braki finansowe przeszkadzają w szkoleniu - bo szkolić się można przy bardzo niskich nakładach, chociaż wszystkiego nie przećwiczysz, to można osiągnąć naprawdę wysoki poziom. A jak nie wierzysz, to powiem ci że nawet GROM nie zawsze ma wszystko. Jak nie ma np. samochodu, to wbijasz 4 kijki wyznaczające obrys, goście stają w środku i robią swoje. Sam tak robiłem wiele razy, i miałem naprawdę dobre ekipy. Sztuka improwizacji.
Problemem i przeszkodami w szkoleniu jest:
- zbytnie obciążenie zadaniami dodatkowymi - służby nikomu niepotrzebne, pokazy, stójki itp.
- przerost i paraliż biurokracji
- brak zgody wyższych przełożonych "bo coś się stanie"
- zwykłe "niechciejstwo"

Nie potrzebuję - choć jest mi miło jak mam - ślepej ammo żeby przećwiczyć sobie Battle Drills.

Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 1 lutego 2007, 09:47 
Zenith napisał(a):
- przerost i paraliż biurokracji
- brak zgody wyższych przełożonych "bo coś się stanie"
- zwykłe "niechciejstwo"

I to jest wielki Polski problem. Mnóstwo biurokratów jeszcze z czasów PRLu, którzy z działaniami w polu nie mają nic wspólnego. Jednak niestety, by się rozwijać trzeba ponosić koszty- jednak kilka osób na wysokich stołkach tego po prostu nie rozumie a to jest BŁĄD!!

Chodź i tak jest lepiej niż, kilka lat temu..

Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 1 lutego 2007, 13:25 
Nie pisaLem na jakich podwalinach powstal 1Płk.Spec.Ja akurat nie uważam że improwizacją można dobrze wyszkolić żołnierza.Braki sprzetu w Gromie to znana sprawa. ale to narmalne we wszytkich formacjach naszej armi i jednostek organizacyjnych MSWiA.Nie tylko braki w sprzecie ale i w amunicji.Produkt Mesko to jakas pomyłka.

Tytuł:
PostNapisane: piątek, 2 lutego 2007, 23:04 
ppor.
ppor.

1. 56KS i 62KS byly jednostkami bojowymi w pelnym tego slowa znaczeniu. Nie chce nic ujmowac karkowskiej 48KS - ale byla to jednostka skadrowana - bez zolnierzy sluzby zasadniczej i bez mozliwosci dzialania w ''pierwszym rzucie'' Na czas ''W'' miala kozystac z rezerw wyszkolonych w 56 i 62 i z racji zasiegu terytorialnego pozostajacych w najblizszym otoczeniu Krakowa.
2. 1 Pulk Specjalny powstal na bazie 1 Batalionu Specjalnego z Lublinca po rozwiazaniu wszystkich trzech Kompanii Specjalnych. Batalion z Dziwnowa przeniesiono do Szczecina i Lublinca.
3. Kompanie i plutony specjalne (dalekiego rozpoznania) nie byly nigdy jednostkami specjalnymi - choc nie twierdze, ze zolnierze tam sluzacy nie mieli mozliwosci poznania takich dzialan.

Tytuł:
PostNapisane: sobota, 24 lutego 2007, 12:27 
por.
por.

siwy napisał(a):
3. Kompanie i plutony specjalne (dalekiego rozpoznania) nie byly nigdy jednostkami specjalnymi - choc nie twierdze, ze zolnierze tam sluzacy nie mieli mozliwosci poznania takich dzialan.

Otóż niezupełnie. Kompanie specjalne batalionów rozpoznawczych dywizji były jednostkami specjalnymi. Oznacza to, że żołnierze ZSW trafiający do nich przechodzili wcześniej przez "szkółkę" w Dziwnowie (potem w Lublińcu). Wszyscy żołnierze tych kompanii byli objęci szkoleniem spadochronowym oraz wyposażeni i umundurowani wg norm dla WPD, z bordowym beretem włącznie. Natomiast nie są jednostkami specjalnymi kompanie "lekkie", które powstały po rozwiązaniu w/w pododdziałów w latach 93/94 w ramach reformy jednostek specjalnych wojsk lądowych WP.
Jednostkami specjalnymi nie były plutony dalekiego rozpoznania (choć taka nazwa zdaje się nigdy oficjalnie nie funkcjonowała) istniejące w ramach kompanii rozpoznawczych brygad (wcześniej pułków) panc/zmech. Były to po prostu plutony motocyklistów, którzy stanowili komponent "lekki" owych kompanii rozpoznawczych.
Istniał wówczas jeden pluton specjalny, nie mieszczący się w w/w ramach - był to pluton 7 Brygady Obrony Wbrzeża (wcześniej 7 Dywizji Desantowo-Morskiej). 7DDM posiadała dość specyficzną strukturę, m.in. nie posiadała batalionu, lecz kompanię rozpoznawczą, która "odziedziczyła 7BOW. W kompanii tej funkcjonował samodzielny pluton specjalny. Był on podzielony, podobnie jak dywizyjne i okręgowe kompanie specjalne na grupy specjalne, a nie drużyny rozpoznawcze. Jego żołnierze ZSW przechodzili tę samą "szkółkę" co wszyscy żołnierze ZSW jednostek specjalnych wojsk lądowych WP. Wyposażenie i umundurowanie plutonu specjalnego 7DDM/7BOW również naliczano wg norm dla WPD, poza jednym wyjątkiem - żołnierze ci nosili podobnie jak cała dywizja/brygada niebieskie berety.
Starsi forumowicze mogą pamiętać fotki ze zgrupowań spadochronowych kompanii specjalnych POW na Drawsku Pomorskim - na niektórych fotkach zamieszczanych w świętej pamięci "ŻP" widać żołnierzy w niebieskich beretach; to właśnie członkowie owego plutonu.

BTW - czy właściwszym miejscem dla tego tematu nie byłby dział "jednostki specjalne - jednostki MON"?

Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 24 sierpnia 2008, 12:47 
st. szer.
st. szer.

Madmike napisał:
Cytuj:
Otóż niezupełnie. Kompanie specjalne batalionów rozpoznawczych dywizji były jednostkami specjalnymi. Oznacza to, że żołnierze ZSW trafiający do nich przechodzili wcześniej przez "szkółkę" w Dziwnowie (potem w Lublińcu).

Dla uściślenia - do roku 1986 żołnierze ZSW trafiali do wspomnianych kompanii po kursie skoczków spadochronowych w Krośnie, natomiast podoficerowie służby zasadniczej (kaprale) przybywali z 1bsz w Dziwnowie. Kadra zawodowa - chorążowie po Szkole Chorążych Wojsk Zmechanizowanych w Elblągu a oficerowie po wrocławskim Zmechu.
Po przeniesieniu 1bsz z Dziwnowa do Lublińca (po roku 86) dodatkowo utworzono tam Szkołę Młodszych Specjalistów i żołnierze po odbyciu tego szkolenia wraz z absolwentami Szkoły Podoficerskiej (kapralami) kierowani byli do poszczególnych dywizyjnych kompanii specjalnych oraz 56ks i 62ks. Ponadto, do roku 86 pobór do wspomnianych kompanii odbywał się jesienią z uwagi na roczny cykl szkolenia, od roku 87 kompanie zasilane były żołnierzami pochodzącymi również z poboru zimowego, wiosennego i letniego - po szkole mł. specjalistów.
Dywizyjne kompanie specjalne wchodzące w skład batalionów rozpoznawczych przeznaczone były do wykonywania zadań rozpoznawczych do 150km w ugrupowaniu npla na rzecz swoich dywizji. Z uwagi na obecność w szkoleniu zadań saperskich, minerskich oraz dywersyjnych można wnioskować, że oprócz rozpoznania żołnierze kompanii specjalnych mogli przeprowadzać akcje dywersyjne na zapleczu npla.

Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 7 września 2008, 21:09 
kpr.
kpr.

Zarówno madmike jak i wasp napisali rzeczowo i dokładnie o wszystkich pododdziałach specjalnych w armii jakie wtedy posiadaliśmy. Dokładając swoje "trzy grosze" powiem, że również nasze "szarotki" miały swój pododdział specjalny, pamiętam ich ze zgrupowań jakie razem zaliczaliśmy.
W miejsce rozformowanych kompanii specjalnych batalionów rozpoznawczych powstały "lekkie kompanie rozpoznawcze" jednakże w tych pododdziałach nie było prowadzone żadne szkolenie o charakterze specjalnym. Z założenia kompanie te miały być przerzucane na teren przeciwnika transportem śmigłowcowym lub poprzez pozostawienie ich w ukryciu i wykorzystaniu w działaniu po przejściu frontu. Czasy były niestety biedne i nieciekawe i tak naprawdę to nie bardzo wiedziano jak szkolić takie pododdziały.
Odnosząc się do 1PSK to powstał nie tylko na bazie 1bsz, ale też zasiliło go całkiem spore grono kadry zawodowej z rozformowanych kompanii specjalnych.
Po roku 1986 również kierowano ochotników do WPD na kurs do Krosna.

Tytuł:
PostNapisane: sobota, 27 września 2008, 22:04 
por.
por.

Odkopię trochę temat.
recon01 napisał(a):
Dokładając swoje "trzy grosze" powiem, że również nasze "szarotki" miały swój pododdział specjalny, pamiętam ich ze zgrupowań jakie razem zaliczaliśmy.
Rozumiem, że pisząc "szarotki" masz na myśli jednostki piechoty górskiej. Możesz podać jakieś szczegóły? Która z jednostek, w jakim okresie czasu, gdzie stacjonował ów pododdział specjalny?

Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 28 września 2008, 09:28 
ppłk.
ppłk.

Z tego co mi wiadomo to poprzedniczkami 21 BSP były:
- Samodzielny Batalion Piechoty Górskiej (1956 - 1978)
- 5 Podhalańska Brygada Wojsk Obrony Wewnętrznej Ziemi Krakowskiej (1978 - 1989)
- 5 Pułk Strzelców Podhalańskich Ziemi Krakowskiej (1989-1993).
W ww. jednostkach organizacyjnych nie było pododdziałów specjalnych.

Ponadto w Rzeszowie znajdował się 9 batalion rozpoznawczy, w którego składzie była kompania specjalna. Jednak pododdział ten wchodził prawdopodobnie w skład 9 Drezdeńskiej Dywizji Zmechanizowanej. (brak bliższych danych).

Może na ww.zgrupowanich działali żołnierze kompanii rozpoznawczej 4 Bieszczadzkiego Pułku Zmotoryzowanego Nadwiślańskich Jednostek Wojskowych MSW z Sanoka. Kompania była zwana również manewrową.

Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 28 września 2008, 10:13 
por.
por.

Chorąży napisał(a):
W ww. jednostkach organizacyjnych nie było pododdziałów specjalnych.
Odnoszę podobne wrażenie. Wg mojej wiedzy w LWP, od chwili powstania 1bsz, jedynymi jednostkami specjalnymi sensu stricte byly ów batalion, okręgowe i dywizyjne kompanie specjalne, pluton specjalny "niebieskich beretów" oraz "Formoza". Nie wątpię w to, że jednostki piechoty górskiej - z założenia wyspecjalizowana formacja - dysponowały równie wyspecjalizowanymi pododdziałami rozpoznawczymi. Ale w mojej ocenie jednostki te nie mieszczą się w konwencji pododdziału działań specjalnych wg standardów obowiązujących wówczas w LWP.

Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 5 października 2008, 16:58 
kpr.
kpr.

Chylę czoła, madmike i chorąży chyba macie rację. Z rozpędu zakwalifikowałem kompanię rozpoznawczą (prawdopodobnie ze składu Strzelców Podchalańskich) do jednostek specjalnych. Pamiętam, że emblematy jakie nosili w miejscu naszych spadochroniarskich przedstawiały połowę szarotki i połowę spadochronu. Odnosząc się natomiast do "niebieskich beretów" ich emblemat przedstawiał połowę kotwicy i połowę spadochronu. Być może pododdziały te nie były stricte specjalnymi jednakże zaliczali z nami zgrupowania i stosowali taktykę wojsk specjalnych natomiast nie odbywaliśmy wspólnych zgrupowań spadochronowych.

Tytuł:
PostNapisane: sobota, 11 października 2008, 09:59 
ppłk.
ppłk.

Połowę kotwicy, spadochronu i orła (jak w odznace pilota) nosił cały 8 br z Lęborka. Wszystko zależy od tego jaki był kolor podkładki.

Tytuł:
PostNapisane: sobota, 11 października 2008, 13:34 
kpr.
kpr.

No to Lębork mamy z głowy, kolor podkładki był zielony więc sądzę, że była to kompania specjalna 8-go batalionu. W czasach kiedy poszczególne jednostki nie miały oficjalnie zaaprobowanych wzorów emblematów kompanie specjalne nosiły emblemat wojsk powietrzno-desantowych na podkładce zielonej do munduru polowego, a na bordowej do munduru wyjściowego.

Tytuł:
PostNapisane: sobota, 11 października 2008, 14:28 
ppłk.
ppłk.

Ale powstaje następujące pytanie, w którym roku były te ćwiczenia?
Pytanie jest zasadne, ponieważ 8 lęborski batalion rozpoznawczy powstał w 1993 r. z 5 kołobrzeskiego br.

Tytuł:
PostNapisane: sobota, 11 października 2008, 18:32 
kpr.
kpr.

Lata 1988 do 1992. Gdyby wtedy wszystko nie było tak "utajniane" to dzisiaj nie mielibyśmy problemu :-)
Powiem szczerze, że bardziej interesuje mnie emblemat który już opisywałem, a więc szablon podobny do spadochroniarskiego z tą różnicą, że na środku była połowa szarotki i połowa spadochronu. Odwiedziłem ostatnio profil 21BSP na NK i jest zamieszczonych tam wiele ich emblematów, ale tego nie ma, a jestem pewny, że mój wiek nie zafundował mi jeszcze aż takiej sklerozy żeby nie pamiętać co widziałem.

Tytuł:
PostNapisane: sobota, 11 października 2008, 18:45 
mjr.
mjr.

Panowie, jedna uwaga natury ogólnej: ten temat jest jednym z najciekawszych, jakie na Specops-ie czytałem. Dzięki. Masy rzeczy można się było dowiedzieć!

Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 15 marca 2009, 09:48 
kpr.
kpr.

Witam wszystkich. Temat wprawdzie odgrzewany, ale jednak natrafiłem na coś :) Oto naszywka o której pisałem wcześniej, znawcy tematu którzy potrafią określić jej przynależność do danej jednostki mile widziani.

Załączniki:
naszywka.jpg
naszywka.jpg [ 28.92 KiB | Przeglądane 18310 razy ]

Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 15 marca 2009, 13:17 
st. chor.
st. chor.

Stawiam na podhalańczyków.

Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 25 grudnia 2011, 20:45 
gen. broni
gen. broni

Podpinam się pod temat z zapytaniem : Czy przed rokiem 1990 istniały lub próbowano tworzyć jakiekolwiek pododdziały specjalne w Nadwiślańskich Jednostkach Wojskowych, WSW lub WOP?

Pozdr
Robal2pl

Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 25 grudnia 2011, 21:24 
sierż.
sierż.

Co do naszywki kojarzy mi się Kłodzko ale to stare czasy jakiś 83 84 rok. Tak dla ciekawości chłopaki z Kompanii specjalnych w latach po 89 roku przeszli szkolenie we Francji. Nie pamiętam gdzie to było ale chyba jeden z ośrodków legii cudzoziemskiej gościł naszych żołnierzy. Dostali nawet naszywki Comando Eintranment Miecz i orzeł w tle. Ale to stare czasy trzeba by było z kolesiami pogadać co to było i gdzie.

Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 26 grudnia 2011, 15:24 
st. sierż
st. sierż

Widziałem podobną jednak zamiast szarotki była kotwica... Nosiła ją kompania rozpoznawcza bodajże 8 Dywizji Obrony Wybrzeża... Jednak są to bardzo stare dzieje...
Tutaj podejrzewam, że to również kompania rozpoznawcza, jednostki górskiej, czy Kłodzko? Wydaje mi się że nie, że to starsze dzieje, jak w kłodzku jeszcze jeździły czołgi tank front ;-)

Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 26 grudnia 2011, 18:44 
ppłk.
ppłk.

Kłodzko to jest historia najnowsza, ponieważ 22 BPG powstawała w Nowym Mieście nad Pilicą na początku lat 90tych XX w.
Jesli chodzi o plakietkę z połową kotwicy, orła, spadochornu i wieńca laurowo-dębowego to noszona była przez krozp i 7 bdow 7 Łużyckiej Dywizji Desntowej, a następnie przez 8 brozp z Lęborka.
PS. 7ŁDD średnica 70 mm, 8 brozp średnica 68 mm.

Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 26 grudnia 2011, 19:46 
por.
por.

Chorąży napisał(a):
Jesli chodzi o plakietkę z połową kotwicy, orła, spadochornu i wieńca laurowo-dębowego to noszona była przez krozp i 7 bdow 7 Łużyckiej Dywizji Desntowej, a następnie przez 8 brozp z Lęborka.

Hmm, a orientujesz się w jakim okresie? Wg mojej wiedzy naszywki "łamańce" pojawiły się dopiero na początku lat 90-tych. Wcześniej 52 kompania rozpoznawcza - pododdział rozpoznawczy 7ŁDD/7BOW - nosiła standardową naszywkę z kotwicą, na bordowym tle.

Tytuł:
PostNapisane: środa, 28 grudnia 2011, 11:17 
st. sierż
st. sierż

W końcu konkret, dzięki za uzupełnienie wiedzy...

Tytuł:
PostNapisane: środa, 28 grudnia 2011, 18:27 
ppłk.
ppłk.

madmike napisał(a):
Chorąży napisał(a):

Hmm, a orientujesz się w jakim okresie? Wg mojej wiedzy naszywki "łamańce" pojawiły się dopiero na początku lat 90-tych. Wcześniej 52 kompania rozpoznawcza - pododdział rozpoznawczy 7ŁDD/7BOW - nosiła standardową naszywkę z kotwicą, na bordowym tle.

Będziemy badać temat.

[ Dodano: 28-12-2011, 18:49 ]
A oto palkietka z kolekcji, w kolorze filetowym.

[ Dodano: 28-12-2011, 18:53 ]
A to 8 Lęborski Batalion Rozpoznawczy

[ Dodano: 28-12-2011, 19:02 ]
kompania specjalna 7 batalionu rozpoznawczego 10 Sudeckiej Dywizji Zmechanizowanej.
Stacjonował w Brzegu. Przeformowany na 5 brozp w Opolu.

[ Dodano: 28-12-2011, 19:19 ]
ks 9 brozp

[ Dodano: 28-12-2011, 19:40 ]
ks 8 brozp 2 DZ

Załączniki:
kompania specjalna 8 brozp 2 DZ jw 1200.JPG
kompania specjalna 8 brozp 2 DZ jw 1200.JPG [ 1.2 MiB | Przeglądane 12432 razy ]
kompania specjalna 9 batalionu rozpoznawczego 9  Drezdeńskiej Dywizji Zmech.JPG
kompania specjalna 9 batalionu rozpoznawczego 9 Drezdeńskiej Dywizji Zmech.JPG [ 1 MiB | Przeglądane 12429 razy ]
kompania specjalna 7 brozp 10 DZ.JPG
kompania specjalna 7 brozp 10 DZ.JPG [ 973.02 KiB | Przeglądane 12427 razy ]
DSC05535.JPG
DSC05535.JPG [ 1.02 MiB | Przeglądane 12616 razy ]
DSC05534.JPG
DSC05534.JPG [ 862.55 KiB | Przeglądane 12428 razy ]

Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 29 grudnia 2011, 12:08 
st. sierż
st. sierż

Z wymiany, dawno temu, dostałem tą z kotwicą tyle że, na czarnym tle...
Dzięki za fotki i rozwinięcie tego ciekawego tematu...

Tytuł: Re:
PostNapisane: piątek, 14 czerwca 2013, 08:33 
szer.
szer.

Chorąży napisał(a):
Będziemy badać temat.

[ Dodano: 28-12-2011, 18:49 ]
A oto palkietka z kolekcji, w kolorze filetowym.

[ Dodano: 28-12-2011, 18:53 ]
A to 8 Lęborski Batalion Rozpoznawczy

[ Dodano: 28-12-2011, 19:02 ]
kompania specjalna 7 batalionu rozpoznawczego 10 Sudeckiej Dywizji Zmechanizowanej.
Stacjonował w Brzegu. Przeformowany na 5 brozp w Opolu.

[ Dodano: 28-12-2011, 19:19 ]
ks 9 brozp

[ Dodano: 28-12-2011, 19:40 ]
ks 8 brozp 2 DZ

Interesują mnie dokładne informacje o ostatnim emblemacie, tj. szarotka-spadochron. Z powyższego postu wynika, iz była to Kompania Specjalna 8 Batalionu Rozpoznawczego 2 Dywizji Zmechanizowanej. Czy tak?

PostNapisane: środa, 19 kwietnia 2017, 21:11 
szer.
szer.

Bardzo stary temat ale coś wrzucę. 16 Batalion Rozpoznawczy - 1987/89. Unitarka prowadzona była przez "Lubliniec", po zakończeniu okresu unitarnego przydzielano do poszczególnych kompanii, do Kompanii Specjalnej można było zgłosić się na ochotnika albo zrezygnować z zaszczytu ( często tak bywało, kaprale prowadzący unitarkę byli z KS i nie cieszyli się sympatią, wielu chciało od Nich jak najdalej ). Z "zewnątrz" przychodzili "płetwale", płetwonurkowie z Helu, do plutonu IKR. Kompania Specjalna nosiła czerwone berety.
Nieco z historii można doczytać na stronach:
http://sedina.pl/wordpress/index.php/20 ... zowanej-8/
http://sedina.pl/wordpress/index.php/20 ... owanej-10/
Było momentami bardzo ciężko, od "selekcji" na pewno różniło się to tym że nie można było zrezygnować :), no i trwało dłużej. Przede wszystkim pierwsze pół roku, do roku. Niezła próba charakterów i odporności psychicznej. Po tym czasie doskonale było wiadomo kto jest kto i co może. Szkolenie wszechstronne, od pamięciówki "armii obcych", łączności itp. po ciągły zapier...ol fizyczny w pięknych acz surowych okolicznościach przyrody. Dużo poligonów, letnich i zimowych, alarmów, marszobiegów itd. Jak sobie przypominam to chyba najgorzej było nie na KS tylko na II KR. Boże, ile Oni biegali, jumping - pierwsze pół roku bez siadania, chodzenia (tylko bieg) i mało snu, ciągle "pompowanie", niby tak jak my wszyscy, tyle że tam to już było istne ZOO. Fantastyczne wspomnienia, jak nie ma wojny, ma się 19 lat i nikt tak naprawdę nie chce Cię zabić, to w sumie niezła przygoda. Pamiętam jak pozmienialiśmy się przez ten czas, z chłopaków świeżo oderwanych od mam, do ... zupełnie innych ludzi. Pozdrawiam.