./index.php?sid=51c909319acbab014de9fb4635817261CSIPS

Autor Wiadomość
 Tytuł: Glock?
PostNapisane: niedziela, 12 kwietnia 2009, 16:57 
sierż.
sierż.

Koledzy wyjasnijcie mi tak na chłopski rozum. Tylko bez odnośników do ASG prosze, w tym przypadku mowa o prawdziwej broni. Po kiego grzyba "Polskie Komandosy" naklejają białą tasme klejącą na przodzie lufy w glocku, z prawej i lewej. Ale tylko przy Glockach to widze. Rozumiem ze sa rózne klamki w uzyciu ale jak dla mnie te naklejki nie mają praktycznie zadnego znaczenia. Czy idziesz do zatrzymywanego sam czy w szyku i tak kazdy ma swojego gnata przy sobie i zazwyczaj na smyczy. Być moze ktos juz o to pytał?

Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 12 kwietnia 2009, 17:28 
ppłk.
ppłk.

Do identyfikacji swój-wróg w czasie akcji :-P

Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 12 kwietnia 2009, 17:36 
kpt.
kpt.

Tak tyle, że taką identyfikację szlag trafia jak prawie wszyscy naklejki takie posiadają i zwłaszcza w tym samym kolorze :bad:
Faktycznie, służyć to powinno do identyfikacji ale wg. zasad tzw. barwy dnia :cygareta: zwłaszcza w działaniach po cywilnemu aok

Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 12 kwietnia 2009, 17:49 
sierż.
sierż.

Sorry Panie Chorązy ale w dalszym ciągu uwazam ze to bzdura. W MAGu np. nie instalujesz nic takiego a normalnie sie z tym pracuje co z duzym poświęceniem udowadniają chłopaki z grup interwencyjnych Służby Więziennej. Do IFF służą odblaski i naszywki na rzepie na kombinezonach i kamizelkach

Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 12 kwietnia 2009, 19:20 
ppłk.
ppłk.

SHREQ napisał(a):
Sorry Panie Chorązy ale w dalszym ciągu uwazam ze to bzdura. W MAGu np. nie instalujesz nic takiego a normalnie sie z tym pracuje co z duzym poświęceniem udowadniają chłopaki z grup interwencyjnych Służby Więziennej. Do IFF służą odblaski i naszywki na rzepie na kombinezonach i kamizelkach
Myśl i wierz w co chcesz - mnie jest znana taka "wersja" jaką przedstawiłem.

Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 12 kwietnia 2009, 19:38 
mjr.
mjr.

Ktoś kiedyś to wymyślił i próbował to wdrożyć do użytku i część jednostek tego używa chodz nie dokońca ma to jakiekolwiek uzasadnienie taktyczne.

Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 12 kwietnia 2009, 19:46 
mjr.
mjr.

SHREQ napisał(a):
W MAGu np. nie instalujesz nic takiego a normalnie sie z tym pracuje co z duzym poświęceniem udowadniają chłopaki z grup interwencyjnych Służby Więziennej. Do IFF służą odblaski i naszywki na rzepie na kombinezonach i kamizelkach

A tak spytam - jak często osadzeni dysponują bronią krótką, w szczególności MAGami?

Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 12 kwietnia 2009, 20:30 
kpt.
kpt.

Sam pomysł "barwy dnia" pochodzi z policji francuskiej. Polegało to na oznaczeniu poicjantów w cywilu podczas realizacji określonym kolorem aby źli mieli trudność z podszyciem się pod stróż prawa w danej chwili. Były to opaski na ramię czy też i takie oznaczenie broni. wszystko to jako dodatek do napisu "policja". Czy to działało, trudno powiedzieć. Lata to były '70.
U nas znakowanie pistoletu promował na swoich szkoleniach p.Marcin Kossek. Efekt jest taki, iż kupa ludzi tak mundurowi jak i cywile używają tego bez zastanowienia. W mojej ocenie obecnie w takiej formie to nie ma prawa działać i zresztą nie działa. (no chyba, że podczas jakiś manewrów.) :lol:

Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 13 kwietnia 2009, 12:35 
sierż.
sierż.

Króllik ty to chyba czytać nie umisz. tank front MAG 98 jest podstawową jednostką broni palnej krótkiej będącej na wyposażeniu Słuzby Więziennej. Zapraszam do lektury MMS Komandos. Poza tym IFF operatorów mozna rozwiązac na mnostwo sposobów, min jak z przodu i z tyłu kamizelki MKT4

Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 13 kwietnia 2009, 12:48 
gen.
gen.

SHREQ to Ty raczej masz problemy z czytanie. Królik pytał jak często OSADZENI mają broń? Czy sądzisz, że funkcjonariusze SW muszą mieć naklejoną identyfikację pistolet vs mojka?

A jak wchodzisz kolesiowi do domu to są raczej większe szanse, że będzie miał on Glocka, jak koledzy z oddziału, prawda?

PS a te naklejki to są odblaskowe, a nie czysto białe, więc działa tak samo jak to na kamizelkach. Tylko jak koleś potrafi poruszać się w pomieszczeniu to często tej kamizelki nie widać bo jest schowana, a lufę widać prawie zawsze.

Guns kill people... Spoons make them fat...

Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 13 kwietnia 2009, 22:21 
mjr.
mjr.

SHREQ napisał(a):
Króllik ty to chyba czytać nie umisz.

Umim, umim. Ty też umisz, ale nie cholery nie rozumiesz tego, co czytasz.
Cytuj:
MAG 98 jest podstawową jednostką broni palnej krótkiej będącej na wyposażeniu Słuzby Więziennej.

Och, jakiż uczony język. "Podstawowa jednostka broni palnej krótkiej" - muszę to sobie zapisać.
Cytuj:
Zapraszam do lektury MMS Komandos.

Jeśli tam są tak ciekawe rzeczy, jak te, które wypisujesz powyżej, to chyba zacznę go kupować. Uwielbiam opowieści o szyciu ziemi ognistym ściegiem, składaniu głowy w ostatnim pożegnaniu na kolbie i trafianiu nieprzyjaciół przez celownik optyczny, pisane językiem Pana Marka.
Cytuj:
Poza tym IFF operatorów mozna rozwiązac na mnostwo sposobów, min jak z przodu i z tyłu kamizelki MKT4

No, a jak ktoś będzie miał inna kamizelkę to kicha. Ni cholery sobie nic nie poprzyczepia, bo to tylko do MKT4...

Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 14 kwietnia 2009, 09:24 
mjr.
mjr.

Zastanawia mnie tylko jak często funkcjonarjusze z grup interwencyjnych Służby Więziennej uzywają broni i jak często muszą ją wyjmować z kabury?
Z tego co się orjętuję to raczej na terenie ZK lub AŚ nie wolno poruszać się z bronią, z pełnym szacunkiem dla nich ale oni raczej zaliczają się do grupy " pracującej z bronią" niż do " grupy pracującej na broni".

Tytuł:
PostNapisane: środa, 15 kwietnia 2009, 07:57 
st. szer.
st. szer.

Często, często a w zasadzie codziennie............
Praca w jednostkach SW to nie tylko praca na terenie kryminału, a w dużej mierze na zewnątrz (konwój, doprowadzenia do szpitali i innych jednostek użyteczności publicznej...itp :cygareta: )

Tytuł:
PostNapisane: środa, 15 kwietnia 2009, 15:55 
mjr.
mjr.

zbrojny napisał(a):
Często, często a w zasadzie codziennie............

Przeczytaj jeszcze raz poprzedniego posta, co?
jacek282 napisał(a):
Zastanawia mnie tylko jak często funkcjonarjusze z grup interwencyjnych Służby Więziennej uzywają broni i jak często muszą ją wyjmować z kabury?
Z tego co się orjętuję to raczej na terenie ZK lub AŚ nie wolno poruszać się z bronią, z pełnym szacunkiem dla nich ale oni raczej zaliczają się do grupy " pracującej z bronią" niż do " grupy pracującej na broni".

Tytuł:
PostNapisane: piątek, 15 maja 2009, 12:59 
st. kpr.
st. kpr.

SHREQ napisał(a):
Poza tym IFF operatorów mozna rozwiązac na mnostwo sposobów, min jak z przodu i z tyłu kamizelki MKT4

Z tego co wiem, to w założeniu taśma na klamce ma służyć identyfikacji swój/obcy w momentach dość specyficznych, np praca na framugach.
Jest uzupełnieniem innych identyfikatorów a nie ich zastąpieniem.

Tytuł:
PostNapisane: piątek, 15 maja 2009, 19:36 
kpt.
kpt.

Cytuj:
Z tego co wiem, to w założeniu taśma na klamce ma służyć identyfikacji swój/obcy w momentach dość specyficznych, np praca na framugach.

:zdziwko: :zdziwko: :zdziwko:
pozwól, że zapytam a w jaki to magiczny sposób, na tych framugach?

Tytuł:
PostNapisane: piątek, 15 maja 2009, 20:53 
mjr.
mjr.

W bardzo prosty sposób jak się wychylisz na framudze to najpierw wystawiasz broń żeby twój kolega/ wróg mógł zauważyć czy jesteś dobry czy zły!!!!!!!!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Tytuł:
PostNapisane: piątek, 15 maja 2009, 21:18 
gen.
gen.

A co? Ty w każde drzwi od razu wchodzisz całą sylwetką, aby od razu było widać pola odblaskowe z kamizelki?

Tytuł:
PostNapisane: sobota, 16 maja 2009, 09:33 
mjr.
mjr.

Foka napisał(a):
A co? Ty w każde drzwi od razu wchodzisz całą sylwetką, aby od razu było widać pola odblaskowe z kamizelki?

Nie jak się wychylam na framudze robię to jednocześnie zgodnie z zasadą gdzie oczy tam broń.

Tytuł:
PostNapisane: sobota, 16 maja 2009, 09:57 
kpt.
kpt.

Cytuj:
W bardzo prosty sposób jak się wychylisz na framudze to najpierw wystawiasz broń żeby twój kolega/ wróg mógł zauważyć czy jesteś dobry czy zły!!!!!!!!!!!!

I co, działa? :zdziwko:

Tytuł:
PostNapisane: sobota, 16 maja 2009, 09:58 
chor.
chor.

jacek282 napisał(a):
W bardzo prosty sposób jak się wychylisz na framudze to najpierw wystawiasz broń żeby twój kolega/ wróg mógł zauważyć czy jesteś dobry czy zły!!!!!!!!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

hmmm...powiało ironią, czy źle odczytałem? :)
bo zawsze myślałem, że jak się pracuje na framudze to tak, zeby broni nie było ze środka widać...:)

Tytuł:
PostNapisane: sobota, 16 maja 2009, 11:15 
mjr.
mjr.

ze.NON napisał(a):
I co, działa? :zdziwko:

Rewelacyjnie :) jak cię wróg zobaczy to ma czas żeby dokładnie przymierzyć..

Cytuj:
hmmm...powiało ironią, czy źle odczytałem? :)

Lekką napewno ;-)

Tytuł:
PostNapisane: sobota, 16 maja 2009, 11:21 
chor.
chor.

uff...bo już myślałem, że straciłem umiejętności czytania :)

Tytuł:
PostNapisane: sobota, 16 maja 2009, 16:00 
kpt.
kpt.

Cytuj:

Sądzę, że jak jesteś w mudurze to wystarczy i nie trzeba się jeszcze oklejać taśmą. Wiadomo kto jest kto.
Jeśli "pracujesz" na zasłonie to pierwszą rzeczą, której uczą to nie wystawiać broni za zasłonę albowiem gdyż jak koledzy zauważyli wróg cię widzi i wie jakie jest twoje pole widzenia a ty nie widzisz nic :cygareta:
Poza tym jak pół polski nosi białe naklejki na pistoletach to mija się to z celem. :-P
Kiedyś w USA jak pojawiły się repliki broni z plastiku dla dzieci, które do złudzenia przypominały broń ostrą to wymyślono, że producenci mają owe zabawki oznaczać malując lufę na pomarańczowo aby uniknąć wypadków z udziałem policji. Efekt jaki był? Ano taki, że dzieciaki zdrapywały farbę a bandziory malowały lufy swoich klamek na pomarańczowo :-P
I co jak zobaczysz kogoś z klamką oklejoną taśmą to zaraz uznasz go za swego? :cygareta:

Tytuł:
PostNapisane: sobota, 16 maja 2009, 16:42 
chor.
chor.

Beatkuned0 napisał(a):

no i jeszcze jedno-łatwiejszą metodą identyfikacji swój/obcy jest tzw. kontakt werbalny :)

Tytuł:
PostNapisane: sobota, 16 maja 2009, 17:59 
mł. chor.
mł. chor.

Ja jebie. Co za bicie piany... Sory za bluzgi, inaczej nie mogłem.

Tytuł:
PostNapisane: sobota, 16 maja 2009, 23:53 
ppłk.
ppłk.

jacek282 napisał(a):
Nie jak się wychylam na framudze robię to jednocześnie zgodnie z zasadą gdzie oczy tam broń.

Dla mnie osobiście ta technika jest po chuju. Z całym szacunkiem :)

Cytuj:
Sądzę, że jak jesteś w mudurze to wystarczy i nie trzeba się jeszcze oklejać taśmą. Wiadomo kto jest kto.

Wiesz, to naprawde nie szkodzi a może pomóc - dobrych patentów nigdy nie za wiele.

Cytuj:
Kiedyś w USA jak pojawiły się repliki broni z plastiku dla dzieci, które do złudzenia przypominały broń ostrą to wymyślono, że producenci mają owe zabawki oznaczać malując lufę na pomarańczowo aby uniknąć wypadków z udziałem policji. Efekt jaki był? Ano taki, że dzieciaki zdrapywały farbę a bandziory malowały lufy swoich klamek na pomarańczowo
I co jak zobaczysz kogoś z klamką oklejoną taśmą to zaraz uznasz go za swego

Tego znakowania nie da się zdrapać i ponoć jest ciężko zamalować - Ale nie wiem, nigdy w łapach tego nie miałem.
Anyway, jak zobaczysz jakiegoś chlora, gdzie moze być podejrzenie że jest uzbrojony, albo klamka jest widoczna to olejesz sprawe, bo końcówka lufy czerwona?

Myślę, że oklejenie lufy ma być dodatkowym elementem rozpoznawczym, a Ty w tej chwili traktujesz go jako jedyny. Chill out

Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 17 maja 2009, 12:41 
mjr.
mjr.

MateuszW napisał(a):
jacek282 napisał(a):

A możesz wytłumaczyć mi czemu tak uważasz?

Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 17 maja 2009, 20:22 
ppłk.
ppłk.

jacek282 napisał(a):
MateuszW napisał(a):
jacek282 napisał(a):

A możesz wytłumaczyć mi czemu tak uważasz?

pokrótce, aczkolwiek to tylko tępa gadka, najlepiej to zweryfikować na ćwiczeniach.
Ja jakoś jestem zwolennikiem trzymania broni w postawie gotowości. Masz większe pole widzenia, nie dekoncentrujesz się, nie męczysz obręczy barkowej i nie zamiatasz lufą zgodnie z zasadą "trzeciego oka", a złożenie broni do strzału nie trwa pzrecież 5 godzin tylko ułamek sekundy.
Zresztą, są różne sytuacje i różne potrzeby - także tutaj dyskusja jest jakby bezcelowa - a ponoć nie mam talentu dydaktycznego, więc nie wiem czy mnie dobrze odbierzesz :)

Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 17 maja 2009, 20:45 
chor.
chor.

MateuszW napisał(a):
Ja jakoś jestem zwolennikiem trzymania broni w postawie gotowości. Masz większe pole widzenia, nie dekoncentrujesz się, nie męczysz obręczy barkowej i nie zamiatasz lufą zgodnie z zasadą "trzeciego oka", a złożenie broni do strzału nie trwa pzrecież 5 godzin tylko ułamek sekundy.

no cóż-podczas pracy na zasłonie pole widzenia i tak masz ograniczone...zasłoną, więc pozycja gotowości wcale tego nie zmieni. dekoncentracja przy wejściu? niemożliwe...zmęczenie obręczy barkowej podczas "czesania" pomieszczenia? na to proponuję ćwiczenia fizyczne może :) a złożenie do strzału potrwa stanowczo za długo jak zobaczysz cel...

Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 17 maja 2009, 21:28 
gen.
gen.

ze.NON napisał(a):
Cytuj:
A próbowałeś kiedyś to robić po ciemku, w dymie, w gazie? W masce pgaz? Chyba, że sugerujesz wchodzenie w policyjnej zielonej kamizelce odblaskowej.

Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 17 maja 2009, 21:47 
chor.
chor.

Foka napisał(a):
A próbowałeś kiedyś to robić po ciemku, w dymie, w gazie? W masce pgaz? Chyba, że sugerujesz wchodzenie w policyjnej zielonej kamizelce odblaskowej.

hmmm...rozumiem, że bierzemy pod uwagę wejścia, kiedy wszyscy (również osoby mające być zatrzymane) są w mundurach i maskach pgaz...nie przesadzajmy...
a idąc tym torem myślenia-"znacznik" na lufie glocka powinien być niewidoczny (również w noktowizji), bo przy podchodzeniu w nocy zdradza pozycję...
jak dla mnie kolejny gadżet po prostu...

Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 17 maja 2009, 22:25 
mjr.
mjr.

MateuszW napisał(a):
pokrótce, aczkolwiek to tylko tępa gadka, najlepiej to zweryfikować na ćwiczeniach.
Zresztą, są różne sytuacje i różne potrzeby - także tutaj dyskusja jest jakby bezcelowa - a ponoć nie mam talentu dydaktycznego, więc nie wiem czy mnie dobrze odbierzesz :)

Wszystko zależy od tego co masz na myśli mówiąc trzymanie "broni w postawie gotowości" jeżeli jest to niska gotowość to nie dokońca ma to jakikolwiek sens, postawa gotowości w moim myśleniu jest to broń opuszczona poniżej lini oczu a więc w praktyce jest to około 10-15 cm poniżej linni wzroku, tak ażeby nie obserwować przedpola cały czas przez przyżądy celownicze czy to optyczne czy mechaniczne. Mówiąc " broń tam gdzie oczy " mam na myśli że jeżeli wychylasz się na framudze to jednocześnie wyczesujesz oczami i bronią.

Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 18 maja 2009, 02:40 
ppłk.
ppłk.

diabell77 napisał(a):
MateuszW napisał(a):

no cóż-podczas pracy na zasłonie pole widzenia i tak masz ograniczone...zasłoną, więc pozycja gotowości wcale tego nie zmieni. dekoncentracja przy wejściu? niemożliwe...zmęczenie obręczy barkowej podczas "czesania" pomieszczenia? na to proponuję ćwiczenia fizyczne może :) a złożenie do strzału potrwa stanowczo za długo jak zobaczysz cel...

No i się nie zrozumieliśmy. Głupotą jest wchodzić, np. do pomieszczenia z bronią niezłożoną do strzału. Ale przy poruszaniu się, czy czymś takim, mając broń podniesioną do strzału ograniczas sobie pole widzenia i skupiasz się bardziej na przyrządach celownicych niż na otoczeniu. Co do zmęczenia Obręczy barkowej, to przebiegnij sobie 100m zamiatając we wszystkie strony lufą. Lepiej ją opuścić. Zwłascza przy krótkiej.

Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 18 maja 2009, 07:10 
chor.
chor.

MateuszW napisał(a):
No i się nie zrozumieliśmy. Głupotą jest wchodzić, np. do pomieszczenia z bronią niezłożoną do strzału. Ale przy poruszaniu się, czy czymś takim, mając broń podniesioną do strzału ograniczas sobie pole widzenia i skupiasz się bardziej na przyrządach celownicych niż na otoczeniu. Co do zmęczenia Obręczy barkowej, to przebiegnij sobie 100m zamiatając we wszystkie strony lufą. Lepiej ją opuścić. Zwłascza przy krótkiej.

no właśnie-nie rozumiem Cię dalej...co to znaczy "poruszanie się, czy coś takiego"?-bo jeśli chodzi Ci o poruszaniu sie wewnątrz budynku, czy podczas podejścia to musisz ubezpieczać swoją strefę, więc-tak czy tak broń masz wysoko. i jak dotad nikt chyba nie próbował biegać mając broń w wyciągniętach rękach...no, chyba, że podczas szybkiego biegu ktoś celnie strzela-w takim razie...szacun :)

Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 18 maja 2009, 10:04 
kpr.
kpr.

MateuszW napisał(a):
Tego znakowania nie da się zdrapać i ponoć jest ciężko zamalować - Ale nie wiem, nigdy w łapach tego nie miałem.

Stety / Niestety da się, wiem, bo sam sprowadzałem Beretty z USA i zamalowywałem tą oczojebną końcówkę.

Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 18 maja 2009, 17:02 
kpt.
kpt.

Cytuj:

Ale co to ma do rzeczy. :zdziwko:
Aby pokazać znacznik trzeba by wystawić broń za zasłonę i to nie centymetr czy dwa.
A w przypadku długiej, jeszcze więcej. A broni za zasłonę się nie wystawia z przyczyn jakie opisałem. Uczą tego na początku. Nie ma znaczenia czy w dymie, gazie, śniegu czy kurzu. :-P
Zasada tu jest jasna. :cygareta:

Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 18 maja 2009, 17:13 
gen.
gen.

ze.NON napisał(a):
Cytuj:

Ale co to ma do rzeczy. :zdziwko:
Aby pokazać znacznik trzeba by wystawić broń za zasłonę i to nie centymetr czy dwa.
A w przypadku długiej, jeszcze więcej. A broni za zasłonę się nie wystawia z przyczyn jakie opisałem. Uczą tego na początku. Nie ma znaczenia czy w dymie, gazie, śniegu czy kurzu. :-P
Zasada tu jest jasna. :cygareta:
Ale ja nie tą część Twojej wypowiedzi komentowałem. Komentowałem "rozpoznaje się po mundurze" i proszę, żebyś odniósł się do tego.

I owszem, broni się za zasłonę nie wystawia... Ale jak już pokroisz tą zasłonę to trzeba ruszyć dalej. I co pierwsze się pojawi?

Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 18 maja 2009, 18:42 
chor.
chor.

Foka napisał(a):
I owszem, broni się za zasłonę nie wystawia... Ale jak już pokroisz tą zasłonę to trzeba ruszyć dalej. I co pierwsze się pojawi?

jak dla mnie-jak już się wychodzi zza zasłony, to "na szybko" a i tak zaraz sprawdzasz, co jest za nią, więc "ktoś" za zasłoną i tak nie zdąży zareagować i sprawdzić, czy lufa jest pomalowana, czy nie...

Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 18 maja 2009, 19:27 
gen.
gen.

No... Tak mówi teoria...

Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 18 maja 2009, 19:29 
chor.
chor.

no niby mówi...wiem, że to bywa różnie, ale jakichś podstawowych zasad trzeba przestrzegać...bezpieczeństwo przede wszystkm :)

Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 18 maja 2009, 22:07 
gen.
gen.

diabell77 napisał(a):
bezpieczeństwo przede wszystkm :)
Dokładnie!
W związku z tym pytanie:
- czy w jakiejś sytuacji naklejka na klamce przeszkadza?
- czy w jakiejś sytuacji naklejka na klamce pomaga?
Więc o co ta dyskusja?

Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 18 maja 2009, 22:33 
chor.
chor.

nie wiem-nie mam czegoś takiego i dla mnie to poprostu gadżet. wg mnie zbędny zresztą :)

Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 19 maja 2009, 08:56 
ppłk.
ppłk.

diabell77 napisał(a):
MateuszW napisał(a):

no właśnie-nie rozumiem Cię dalej...co to znaczy "poruszanie się, czy coś takiego"?-bo jeśli chodzi Ci o poruszaniu sie wewnątrz budynku, czy podczas podejścia to musisz ubezpieczać swoją strefę, więc-tak czy tak broń masz wysoko. i jak dotad nikt chyba nie próbował biegać mając broń w wyciągniętach rękach...no, chyba, że podczas szybkiego biegu ktoś celnie strzela-w takim razie...szacun :)

Broń wysoko, ale co nie znaczy, że trzeba od razu "skanować" lufą zgodnie z zasadą "trzeciego oka". Wg. mnie, to właśnie "oko", czyli lufa, jest najwolniejszym okiem, a kiedy broń trzymasz podczas podejścia czy przemieszczania się w postawie "high-ready", masz większe możliwości obserwacji, skupienia się i manewru. Rzecz jasna, zależnie od sytuacji, inaczej to też wygląda przy krótkiej jak i długiej. Dyskusja, dyskusją ale najlepiej się o tym dyskutuje na strzelnicy:)

Tytuł:
PostNapisane: środa, 20 maja 2009, 17:53 
kpt.
kpt.

Cytuj:

Zgodnie z zasadą powinieneś po "pokrojeniu' pomieszczenia wejść i sprawdzić róg.
Toteż pierwsze co zobaczyć powinien zły to wylot Twojej lufy.
Cytuj:
Ale ja nie tą część Twojej wypowiedzi komentowałem. Komentowałem "rozpoznaje się po mundurze" i proszę, żebyś odniósł się do tego.

Mundur jest o wiele bardziej wiarygodny i szybszy do rozpoznania niż pasek taśmy na zamku - to miałem na myśli.
Cytuj:
No... Tak mówi teoria...

Z taktyką bywa tak, że kazdy się jakąś posługuje.
Jeżeli to działa czyli jest skuteczne i w miarę bezpieczne to może wyglądać jakkolwiek. Jednakże o tym czy coś działa trzeba by to sprawdzić w praktyce. Nie wyłącznie na treningu. Z praktyką w naszym kraju jest mizernie. mam namyśli realizacje przeciwko uzbrojonym, niebezpiecznym i zdecydowanym na wszystko.
Co prawda w przekazach telewizyjnych prawie wszyscy zatrzymani przez jednostki AT są bardzo niebezpieczni i to jest o.k. ale nie stawili oporu. Nie było wymiany ognia. Dlatego nie da rady sprawdzić wielu z ćwiczonych wariantów.
Należy więc często czerpać doświadczenie z jednostek krajów gdzie takie "incydenty" są bardzo częste. Oni w ogniu walki mogą zweryfikować wszelkie swoje teorie.
Cytuj:
- czy w jakiejś sytuacji naklejka na klamce przeszkadza?

-nie
Cytuj:
czy w jakiejś sytuacji naklejka na klamce pomaga?

jeśli jest dobrze użyta wg. zasady "barwy dnia" to przy działaniach zwłaszcza po cywilnemu może pomóc.
Cytuj:
Więc o co ta dyskusja?

Jest forum, jest temat to i jest dyskusja :cygareta:
Cytuj:
Rzecz jasna, zależnie od sytuacji, inaczej to też wygląda przy krótkiej jak i długiej.

W mojej ocenie nie ma co wymyślac różnych wariantów do różnych sytuacji bo gdy przyjdzie co do czego to się wszystko pogmatwa.
Broń należy trzymać tak aby nie ograniczać zbyt pola widzenia i móc w razie potrzeby wprowadzić ją do skutecznego działania w jak najkrótszym czasie :cygareta: