./index.php?sid=1fa101616b1ba03508cf6ce06c921b0dCSIPS

Autor Wiadomość
 Tytuł: Urządzanie PO
PostNapisane: środa, 29 listopada 2006, 15:40 
gen. bryg.
gen. bryg.

Jako że ostatnio wybuchła gorąca dyskusja o posterunkach obserwacyjnych to chciałbym abyśmy podyskutowali o ich zakładaniu. Z góry proszę oczywiście bez wyjeżdżania mi z tekstem o kopaniu dużego leju, tabliczek ze stronami świata i innych takich podręcznikowych bzdur.
Najprostsze sposoby, dobre patenty i oczywiście miejsca na urządzenie P.O.

Wprowadzam w sytuację taktyczną:
a)siły przeciwnika: Siły zbrojne XXX od pażdziernika ubiegłego roku sukcesywnie podnosiły gotowość bojową i ukompletowanie swoich jednostek, wyprowadzają oddziały na poligony i w rejony przygraniczne.Na początku stycznia rozpoczęto szereg ćwiczeń dowódczo – sztabowych i taktycznych z wojskami na różnych szczeblach dowodzenia w celu podniesienia na wyższy poziom zdolności bojowej wojsk. W ćwiczeniach tych prowadzone są działania bojowe głównie zaczepne w wymiarze powietrzno – lądowym oraz zgrywane są działania wojsk lotniczych z lądowymi . Ocenia się , że XXX osiągnął gotowość swoich sił szybkiego reagowania do prowadzenia operacji lądowo – desantowej a pozostałe wydzielone siły komponentu lądowego osiągną gotowość do działania za około 2-3 dni.

b) siły własne: W rejonie NAJ znajduje się 1KR

2.ZADANIE 1 kompania rozpoznawcza otrzymała zadanie zapewnić napływ informacji z pasa:
na prawo : stary młyn
na lewo : nowa woda ;-)

3.SPOSÓB REALIZACJI ZADANIA:
Prowadzić rozpoznanie w wyznaczonych rejonach systemem stałych PO . W przypadku znalezienia się w ugrupowaniu przeciwnika zamierzam przejść w głębokie ukrycie i prowadzić rozpoznanie zgodnie z postawionym zadaniem.

4. Dowodzenie i łączność:
5. DOWODZENIE I ŁĄCZNOŚĆ
1pluton w rejonie ześrodkowania jako odwód
a) Moje miejsce przy 1plr w m.Świdnik Duży
b) Łączność zgodnie z tabelą kryptonimów .

Meldunki składać:
- o wykryciu każdego ruchu przeciwnika
- co 4 h w razie nie wykrycia ruchów przeciwnika
- natychmiast o zmianie położenia w razie wykrycia patrolu przez przeciwnika

To w sumie mini Rozkaz bojowy ale tak żebyście wiedzieli co jest 5.
Chodzi mi głównie o sposób założenia PO. Na co zwrócić uwagę, co robić. Generalnie mamy do obserwacji PAS terenu który dla potrzeb forum zamieńmy na drogę przejazdu koło lasu. Pobliskie pola itp.
Jak założyć PO co powinno on mieć. Jak się zachować ile ludzi chcecie zabrać, jaki sprzęt jak wynika z sytuacji taktycznej siły główne mogą osiągnąć gotowość za 2-3 dni więc powiedzmy obserwacja na PO ma być przez 4-5.

Zajmijmy się jednym PO nie myślmy narazie o sieci PO w wyznaczonym Pasie.

Nie wiem czy ktoś się połapie :cygareta:

Tytuł:
PostNapisane: środa, 29 listopada 2006, 15:50 
Site Admin
Site Admin

uff..nareszcie jakies rozkazy sformatowane tak ze nawet ja wiem o co chodzi.

ja zaczynam od analizy przekroju terenu. Mapa, linikja, wytypowanie potencjalnych punktow z topo, wyznaczenie linii obserwacji, i analiza przekroju terenu z kazdego z nich. zebym wiedzial co bede potencjalnie widzial z kazdego z nich. w miedzyczasie rozkaz ostrzegawczy do reszty plutonu / sekcji. dobra wiecej nie podpowiadam.

https://www.facebook.com/SPECOPS.POLAND

Tytuł:
PostNapisane: środa, 29 listopada 2006, 16:17 
mjr.
mjr.

moje laickie 3 grosze

postarałbym sie najpierw obejrzeć możliwie dokładną mapę terenu z dwóch punktów widzenia:
1 skąd ja będę najlepiej widział co sie dzieje
2 które punkty bym sprawdził jakbym wiedział ze npl zrobił w okolicy PO

ponieważ oba punkty widzenia moga się mocno zazębiać najprawdopodobniej ustalajac miejsce loklizowania PO bardziej brałbym pod uwagę pkt 2 tak by możliwie długo nie rzucać sie w oczy. w miarę możliwości wytypowalbym kilka punktów nadajacych se do zastosowania jako PO.

Środki jak już Kangur powiedział , etatowe co Ojczyzna dała , wiecej tylkozabrałbym amunicji , i źródeł energii do sprzętu ( akumulatory , baterie itp )

Przy jednym PO wydaje mi się że zabralbym 8-10 ludzi tak żeby przez cały czas mial kto prowadzic obserwację, odpoczywać ew pozostał ktoś w rezeriwe do zabezpieczenia np kierunków z ktorych mozna jeszcze najść , odkryć czy zdemaskować PO , czyli zabezpiecenie tyłów.

zapas żarcia tylko takiego ktore nie wymaga ciepła w przygotowaniu , możliwie kaloryczne i niewielkie w zapakowaniu ( skok na sklep ze Snickersami / Marsami etc?? )

Tytuł:
PostNapisane: środa, 29 listopada 2006, 23:22 
gen. bryg.
gen. bryg.

Cytuj:
ponieważ oba punkty widzenia moga się mocno zazębiać najprawdopodobniej ustalajac miejsce loklizowania PO bardziej brałbym pod uwagę pkt 2 tak by możliwie długo nie rzucać sie w oczy. w miarę możliwości wytypowalbym kilka punktów nadajacych se do zastosowania jako PO.

I mądrze. Jednak jeżeli możesz napisz jeszcze pod jakim kontem byś patrzył i jakie i dlaczego miejsca byś wyrzucił. Wiesz pod kątem rzucających się w oczy. Koło czego byś nie zrobił PO a gdzie tak. z wyżej wymienionych powodów przez ciebie powodów.

Cytuj:
Przy jednym PO wydaje mi się że zabralbym 8-10 ludzi tak żeby przez cały czas mial kto prowadzic obserwację, odpoczywać ew pozostał ktoś w rezeriwe do zabezpieczenia np kierunków z ktorych mozna jeszcze najść , odkryć czy zdemaskować PO , czyli zabezpiecenie tyłów.

Nie no generalnie powiem Ci że 8 ludzi na jeden PO to za dużo. Będą się mogli tam gonić. :) 4 osób max. Też mogą zrobić ubezpiecznie rejonu.

Cytuj:
zapas żarcia tylko takiego ktore nie wymaga ciepła w przygotowaniu , możliwie kaloryczne i niewielkie w zapakowaniu ( skok na sklep ze Snickersami / Marsami etc?? )

Generalnie Eska standardowo jest zabierana na 5 dni. Ale dobrzeteż pisałeś z bateriami.

Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 30 listopada 2006, 11:57 
mjr.
mjr.

jakbym miał tak bez podkładki mapy określić to z góry chyba odpadają samotne zabudowania , niewielkie zagajniki w pobliżu dróg , charhahterystyczne zabudowania ( budynki o mocno wyróżniającej architekturze , kolorze itp)

Gdyby teren obserwacji wpadał w jakiejś miejscowości myślę że pokusilbym sie o rozpatrzenie jakiegoś budynku (jego strychu bądź piwnic )

w terenie bardziej otwartym jesli nie chodziłoby o obserwowanie nr tablic przejezdzajacych pojazdów za bezpieczną odległośc uznałbym 200-300m od drogi ( dysponujemy optyką , nie musimy leżeć na npl-u ) lekko pod górke w stosunku do drogi ( nie wiem czy to przesąd ale wydaje mi sie ze z góry lepiej widać),

najchetniej zarzuciłbym jakąś mapką przykładową gdzie naniósłbym moim zdaniem dobre i złe pozycje ( w weekend wiecej czasu mi sie zapowiada wiec popracowałbym nad tym dokładniej ) z prośbą o skorygowanie moich wizji

Ostatnio edytowano czwartek, 30 listopada 2006, 12:41 przez Rzufik, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 30 listopada 2006, 12:34 
kpt.
kpt.

Zdecydowanie wybralbym miejsca powyzej obserwowanego obiektu niz ponizej. Raczej nie pokusilbym sie na zajecie opuszczonego czy samotnego budynku.

Zadalbym sobie nastepujace pytania:

Ile mamy drog ewakuacji z PO?

Pytanie, czy weszlismy na nogach czy wjechalismy na kolach? Czy musimy martwic sie o ukrycie pojazdow?

O ukrycie jakich rozmiarow anteny musimy sie martwic?

Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 30 listopada 2006, 12:42 
gen. bryg.
gen. bryg.

Ale zadajecie pytania i czekacie na odpowiedź? Bo nie wiem co mam pisać.

Zgadzam się z tym że wyżej na pewno łatwiej obserwować ale też nie do przesadzy. Nie zawsze. Pamiętajmy że urządając PO na szczycie wzgórza jesteśmy widoczni.
Co do zajmowania PO w budynkach to wiadomo że samotnie stojąca wieża czy stodoła to raczej zły pomysł. Tak samo jak piwnica. I co byś zobaczył ? Nie wiele i jak się z tamtąd wycofać jak by było źle.
Co do siana. jest to jakiś patent ale pomyśl jak do niego wleźiesz ? Wszystkie słoma jest przeważnie w balotach i nie leżą jeden na drugim na polu.

Skupcie się raczej jakie cechy powinien mieć PO.
Dobrze kombinujesz z drogami odwrotu.
Co do anteny rozwiń to. Z łącznościa wogóle jest ciekawy patent (nie wiem czy ktoś się domyśli jak najlepiej nawiązywac łączność z PO lub bazy. )
Jakie miejsca. (konkrety) są najlepsze na urządzenie PO ? Macie jakieś pomysły ?
Chodzi mi o dość specyficzne rodzaje miejsc.

Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 30 listopada 2006, 13:23 
kpt.
kpt.

1. mozliwosc wejscia/wyjscia (ile drog, jaka oslona);
2. odpowiednia wielkosc, dla 5-6 osob + wyposazenia i zarcia;
3. widocznosc celu;
4. oslona przed warunkami atmosferycznymi;
5. jezeli punktow jest wiecej, takie rozmieszczenie, zeby mogly sie wesprzec ogniem wrazie wykrycia;
6. unikalbym nieporosnietych zboczy i szczytow;
7. staralbym sie wybrac miejsce, ktore przez caly dzien pozostaje zacienione;
8. mozliwosc ukrycia anteny (z zaleznosci od uzywanej fali stosujemy rozne anteny, latwiej ukryc stalowa line rozwieszona przy pniu, niz wystajacy z krzakow 2 metrowy teleskop);
9. wybralbym miejsce w ktore nikt nie chodzi jezeli nie musi (blisko smierdzacego rowu melioracyjnego, albo jakies geste krzaki najlepiej z kolcami, byle nie byc oswietlonym);
10. miejsce zdala od zabudowan, zeby zaden kundel sie mna nie zainteresowal;
11. zdala od mostow, dworcow, stacji stransformatorowych, rur przesylowych etc. (no chyba ze to akurat jest celem naszej obserwacji);

Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 30 listopada 2006, 19:38 
gen. bryg.
gen. bryg.

Więc:
Cytuj:
odpowiednia wielkosc, dla 5-6 osob + wyposazenia i zarcia;

Na samo PO lepiej nie wchodzić w 5. myslę że 3 osoby na PO a reszta na ubebezpieczeniu czy nawet na spaniu.
Cytuj:
oslona przed warunkami atmosferycznymi;

Też nie jest to ważne. Jak będzie na Ciebie padać to chu...owo ale z drugiej strony troche deszczu nie zawsze szkodzi. Można się poprostu przykryś jakąś pałatką czy folią. A pamiętaj że miejsce na PO najlepsze jest wtedy gdy inni brzydziliby się tam wejść lub nie spodziewali się tam człowieka. Kupa gnoju, śmietnik. W Bośni (najsłynniejszy przykład PO który jest najlepszym przykładem sztuki i poświęcenia) zwiadowca zrobił PO w bebechach zdechłej krowy! siedział tam 5 dni donosząc o celach.

Cytuj:
wybralbym miejsce w ktore nikt nie chodzi jezeli nie musi (blisko smierdzacego rowu melioracyjnego, albo jakies geste krzaki najlepiej z kolcami, byle nie byc oswietlonym);

Dokładnie! Coś co najczęściej zdradza nas w czasie działania to dzieciaki. Często widzą przejeżdżające cięzarówki lub lądujące śmigło i szukają co, gdzie i jak i często można się na nie natknąć a człowiek zawsze ma skrupuły zabić dzieciaka. ( Patrz nawet przykład patrol BRAWO TWO ZERO których wydał pastuszek. )

Cytuj:
miejsce zdala od zabudowan, zeby zaden kundel sie mna nie zainteresowal;

Równie ważne. Nawet jak nie przyjdzie to będzie szczekał!

Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 28 sierpnia 2007, 14:21 
Zwiadowców szkoli się aby unikali dzieciaków i psów (jw) uważam iż organizując PO wybrałbym miejsce zacienione z dala od ludzi. do obserwacji proponowałbym wykorzystać przyrządy optyczne
typu peryskopy lornetki artyleryjskie ( nie znam dokładnej nazwy). w tym momencie możesz być poniżej gruntu np: rów melioracyjny, grób, słyszałem nawet o opcji zrobienia PO w stertach gnoju małym nakładem pracy skuteczna osłona przed ludźmi a psy też gorzej czują (nie testowałem więc w sferze rozważeń). Na płaskim terenie należy wpierw zorientować się w ukształtowaniu terenu rodzaj poszycia (piach trawy,mech itp.) następnie spróbować wśród najmniej charakterystycznego terenu się wkomponować w tło z uwzględnieniem również zakrycia z góry gdyż przeciwnik może wykorzystać bezzałogowe aparaty rozpoznawcze do sprawdzenia terenu przed przejazdem własnych sił. np w terenie piaszczystym można siatkę maskującą upaprać w jakimś płynie i przeczochrać przez piach będzie łudząco przypominać warstwę piachu. Jednakże należy pamiętać iż pod tą tymczasową zasłoną nie trzymać nic co odbija promienie słoneczne typu menachy itp. ważne jest również zasłonięcie przed słońcem przyrządów obserwacyjnych na lornetki można nasunąć papierowe tuleje podobnie na celowniki optyczne tak aby nie odbijały promieni słonecznych. jeśli chodzi o żarcie zapomnieć o jakimkolwiek ciepłym posiłku gdyż zapachy daleko się niosą podobnie jak smród tytoniu nie wspominając już o odległości z jakiej widać żarzący się papieros. jeśli chodzi o zmiany na PO w terenie otwartym należy je dokonywać tylko po zapadnięciu zmroku z zwróceniem szczególnej uwagi na bezpilotowe środki rozpoznawcze posaidają kamery nokto i termo wizyjne jak również wojska rozpoznawcze preciwnika również mogą posiadać takie środki np. nasi snajperzy posiadają wzmacniacz obrazu (rodzaj noktowizji) gdzie na 1000m widzimy ruch drzew w połączeniu z celownikiem optycznym dają zabójcza przewagę. Po zatem w obecnej chwili większość pojazdów posiada noktowizory na stanie a nawet termowizję ( np. rosomak). to na razie na tyle mam nadzieję że nie mylę się w tych rozważaniach. muszę sprawdzić w podęcznikach

Tytuł: Urządzanie PO
PostNapisane: poniedziałek, 8 maja 2017, 08:19 
szer.
szer.

nie wiedziałem gdzie pasuje najlepiej ten temat więc umiejscowiłem go tutaj.
W jakim ciekawym stylu można urz±dzic akwarium maj±c dużo mikrozorium winderlov i narrow?? nie interesuje mnie Holender Podajcie jakie¶ propozycje.