./index.php?sid=ffd904d5ce6c1a9347310873e89ffa0dCSIPS

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 74 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 20 marca 2013, 23:30 
mjr.
mjr.

CLT2013 napisał(a):
jacek282 napisał(a):
Cytuj:

W ochronie pracuję 27 lat z czego przez 19 lat we własnej firmie.

Jakoś nie mogę za bardzo tego ogarnąć wynika z tego że 5 lat przed urodzeniem zacząłeś pracę w ochronie, a jak miałeś 3 lata założyłeś własną agencję ochrony "daremny trud " :-P

Możesz, możesz bo po emblematach firmowych na fotce poznajesz. Chyba, że Ty to nie Ty. :-P

Nie kojarzę tych emblematów.

Tytuł:
PostNapisane: środa, 20 marca 2013, 23:41 
kpr.
kpr.

Jack1 napisał(a):
szczególnie że firma Protector jak dobrze rozpoznaje a na drugim ramieniu logo IBA już nie działa
O, to jesteś w błędzie, zmiana właściciela i lokalizacji nie oznacza zaprzestania działalności.

Jack1 napisał(a):
Mówimy o czasach obecnych a nie wolnej amerykance sprzed własnie kilkunastu lat.
To raczej teraz jest wolna amerykanka.

Jack1 napisał(a):
Podaj mi nazwy tych firm bo te które ja znam a znam ich nie mało już dawno wycołały sie nawet z takiej głupoty jak strzelba w konwojach.
Nie zamierzam podawać nazw bo po pierwsze nie będę uprawiał kryptoreklamy, po drugie nie będę ułatwiał roboty co niektórym, a po trzecie .... .
Co do strzelby gładkolufowej w konwojach to nadal jest to zgodne z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 października 2011 r. w sprawie zasad uzbrojenia specjalistycznych uzbrojonych formacji ochronnych i warunków
przechowywania oraz ewidencjonowania broni i amunicji. Polecam uwadze § 5. 1. Broń, o której mowa w § 2 pkt 3 i 4, stosuje się wyłącznie:
(...)
2) do konwojowania wartości pieniężnych i innych przedmiotów wartościowych lub niebezpiecznych.
Nadto ma swoje taktyczne uzasadnienie. Jakie ? To zapraszam do siebie na szkolenia, bo za to to ja już biorę kasę.

Jack1 napisał(a):
Przytocz mi proszę aktualny przepis mówiacy o tym, jeżeli mozesz, nauczę się czegoś nowego.
Postudiuj to z dużo mądrzejszymi od siebie, zapewne pomogą. I skorzystam z tego co napisałeś: Na forum nie mam najmniejszego zamiaru rozbierania rozporządzenia na cześci pierwsze. Mogłoby sie to przydać wielu firmom, które jeszcze bardziej by oszczędzały na ludziach. Ponadto za konsultacje, szkolenia, opinie itp. biorę kasę.

]
jacek282 napisał(a):
Nie kojarzę tych emblematów.
No to w takim wypadku Ty to nie Ty.
Zatem nie sugeruj się podanym wiekiem.

Tytuł:
PostNapisane: środa, 20 marca 2013, 23:56 
ppor.
ppor.

Jack1 napisał(a):
Gubor napisał(a):
Jack1 napisał(a):
Gubor napisał(a):
mv6 to jest oficjalna instrukcja. Nie będę jej komentował. Oceń sam.

http://www.kalisz.mm.pl/~gulip/omega/in ... elania.pdf

Bzdura, to nie jest żadna oficjalna instrukcja. Jest to instrukcja szkolenia strzeleckiego na kursach dla osób ubiegajacych się o licencję POF.
..Nie istniej żadna instrukcja mówiaca jak powinni szkolić się PO w szczególności konwojenci.

Przeczytaj proszę dokładnie zanim coś napiszesz. Zacznij od paragrafu 1 z naciskiem na słowo oraz, a potem paragraf 3 z naciskiem na słowa pracowników ochrony.
jesli to mało później wyjaśnię nastepne zagadnienia tej instrukcji łącznie z konspektem i dopuszczeniem do kolejnych strzelań dynamicznych (paragraf 5).
Pozdrawiam.

§ 1. Instrukcja określa zasady organizacji i warunki bezpieczeństwa
ćwiczeń i strzelań oraz program strzelań dla osób ubiegających się o licencję
pracownika ochrony fizycznej.

Zacznij czytać dokładnie. Widze że nie wiele w tym temacie wiesz.

Właśnie wróciłem ze strzelania, więc chętnie się odniosę..
Nie jestem ekspertem od dzielenia zdań, to fakt ale czytając zacytowane zdanie par 1 rozumiem, że chodzi o

zasady organizacji i warunki bezpieczeństwa ćwiczeń i strzelań
ORAZ
program strzelań dla osób ubiegających się o licencję pracownika ochrony fizycznej.

Następnie paragraf 3 tej samej instrukcji mówi:
§ 3.
W doskonaleniu umiejętności strzeleckich pracowników ochrony
należy ...
- doskonalenie już posiadanych umiejętności.

Jeśli uważasz, że ta instrukcja nie służy do prowadzenia strzelań dla pracowników ochrony to może faktycznie mało wiem w tym temacie.

W takim razie po jakiego diabła instrukcja jest zatytułowana INSTRUKCJA SZKOLENIA STRZELECKIEGO PRACOWNIKÓW OCHRONY? - może coś przeoczyłem, więc mnie uświadom.

Jedziemy dalej znawco tematu :
§ 5.
1. Trening z broni palnej krótkiej, pistoletów maszynowych i strzelb gładkolufowych prowadzony jest na czterech poziomach zaawansowania umiejętności i obejmuje strzelanie :

1) przygotowawcze, o którym mowa w § 22,
2) szkolne, o którym mowa w § 23, 24, 27 i 28,
3) dynamiczne, o którym mowa w § 25,
4) sytuacyjne, o którym mowa w § 26.

Jeśli prowadzisz szkolenia strzeleckie z pracownikami ochrony posiadającymi już licencję, a ich poziom wyszkolenia strzeleckiego wykracza poza umiejętności w zakresie strzelań przygotowawczych i szkolnych to realizujesz plan treningu strzelań dynamicznych i sytuacyjnych.

Cyt:
4. Do strzelań dynamicznego i sytuacyjnego dopuszcza się osoby,które w
strzelaniach szkolnych uzyskały ocenę conajmniej dostateczną.

Te strzelania w zależności od wiedzy instruktora powinny przygotować pracownika ochrony do pracy z bronią na zajmowanym stanowisku przy wykonywaniu określonych zadań i to określi konspekt natomiast dla kursanta ubiegającego się o licencję strzelania dynamiczne i sytuacyjne określa instrukcja. Instruktor przygotowuje odpowiedni konspekt, który określa rodzaj strzelań. Jest to swego rodzaju furtka, która nie ogranicza możliwości szkolenia na wyższym poziomie.

Par. 7 mówi:
3. Prowadzący strzelanie ma obowiązek opracowania przed zajęciami konspektu uwzględniającego organizację,metodę,przebieg i czas zajęć.
4. Konspekt powinien być zatwierdzony przez kierownika jednostki
szkolącej i uzgodniony z właściwą terytorialnie komendą wojewódzką Policji.

Jeśli raz pojedziesz z konspektem do KWP i uzgodnisz go przedstawiając powody dla jakich chcesz tak ludzi szkolić to otrzymasz zgodę (choć taka nie jest wymagana przez przepisy) to szkoła zatwierdzi go i wtedy możesz realizować strzelania jakie umieściłeś w konspekcie.

Podpowiem temat zajęć w konspekcie:

1.Strzelanie sytuacyjne dla pracowników ochrony realizujących zadania podczas ochrony osobistej
2.Strzelanie sytuacyjne dla pracowników ochrony realizujących zadania konwojowo-ochronne.
3. Strzelania sytuacyjne dla grup patrolowo-interwencyjnych z wykorzystaniem taktyki i technik interwencyjnych.

Te magiczne tematy pozwalają instruktorowi na przeprowadzenie strzelań wg jego wiedzy i doświadczenia o ile zostanie zatwierdzony odpowiedni konspekt.

I żeby była jasność nie jestem alfą i omegą. Nie zamierzam się wymądrzać jednak na to, co napisałem odpowiedziałeś słowem BZDURA.
Nie pisze bzdur, bo nie mogę sobie na to pozwolić, jednocześnie wiem, co robię i za to zdobywam uznanie wśród szkolonych nie tylko pracowników ochrony. Zaznaczam, że nie prowadzę zajęć dla osób ubiegających się o licencję, bo to nie na moje nerwy.

Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 21 marca 2013, 11:05 
sierż.
sierż.

CLT2013 napisał(a):
Jack1 napisał(a):
szczególnie że firma Protector jak dobrze rozpoznaje a na drugim ramieniu logo IBA już nie działa
O, to jesteś w błędzie, zmiana właściciela i lokalizacji nie oznacza zaprzestania działalności.

http://www.kkt.pl/protector/ . Chyba nie ma sie czym chwalić.

CLT2013 napisał(a):
Nie zamierzam podawać nazw bo po pierwsze nie będę uprawiał kryptoreklamy, po drugie nie będę ułatwiał roboty co niektórym, a po trzecie .... .
Co do strzelby gładkolufowej w konwojach to nadal jest to zgodne z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 października 2011 r. w sprawie zasad uzbrojenia specjalistycznych uzbrojonych formacji ochronnych i warunków
przechowywania oraz ewidencjonowania broni i amunicji. Polecam uwadze § 5. 1. Broń, o której mowa w § 2 pkt 3 i 4, stosuje się wyłącznie:
(...)
2) do konwojowania wartości pieniężnych i innych przedmiotów wartościowych lub niebezpiecznych.
Nadto ma swoje taktyczne uzasadnienie. Jakie ? To zapraszam do siebie na szkolenia, bo za to to ja już biorę kasę.

Bo nie znajdziesz takiej firmy. Nie twierdzę że nie wolno wykorzystywać strzelb w działaniach konwojowych, twierdzę że jest to skrajna głupota i nieodpowiedzialność. Strzelby maja dwa poważne minusy, siła ognia nie do wykorzystania a wręcz stwarzajace duże zagrożenie dla osób postronnych i manewrowość bliska zeru. Co mądrzejsi juz dawno sprzedali strzelby a ci co nie sprzedali wycofali je i postawili głęboko w magazynach żeby rdzewiały.

CLT2013 napisał(a):
Postudiuj to z dużo mądrzejszymi od siebie, zapewne pomogą. I skorzystam z tego co napisałeś: Na forum nie mam najmniejszego zamiaru rozbierania rozporządzenia na cześci pierwsze. Mogłoby sie to przydać wielu firmom, które jeszcze bardziej by oszczędzały na ludziach. Ponadto za konsultacje, szkolenia, opinie itp. biorę kasę.

Nie proszę o konsultacje, szkolenie czy jak to nazwiesz tylko o podanie konkretnego przepisu, rozporzadzenia, ustawy na potwierdzenie tego co piszesz, a swoją drogą jak za opinie bierzesz kasę to gratuluję za pomysł na prowadznie biznesu.

[ Dodano: 21-03-2013, 11:19 ]
Gubor napisał(a):
Jack1 napisał(a):
Gubor napisał(a):
Jack1 napisał(a):
Gubor napisał(a):
mv6 to jest oficjalna instrukcja. Nie będę jej komentował. Oceń sam.

http://www.kalisz.mm.pl/~gulip/omega/in ... elania.pdf

Bzdura, to nie jest żadna oficjalna instrukcja. Jest to instrukcja szkolenia strzeleckiego na kursach dla osób ubiegajacych się o licencję POF.
..Nie istniej żadna instrukcja mówiaca jak powinni szkolić się PO w szczególności konwojenci.

Przeczytaj proszę dokładnie zanim coś napiszesz. Zacznij od paragrafu 1 z naciskiem na słowo oraz, a potem paragraf 3 z naciskiem na słowa pracowników ochrony.
jesli to mało później wyjaśnię nastepne zagadnienia tej instrukcji łącznie z konspektem i dopuszczeniem do kolejnych strzelań dynamicznych (paragraf 5).
Pozdrawiam.

§ 1. Instrukcja określa zasady organizacji i warunki bezpieczeństwa
ćwiczeń i strzelań oraz program strzelań dla osób ubiegających się o licencję
pracownika ochrony fizycznej.

Zacznij czytać dokładnie. Widze że nie wiele w tym temacie wiesz.

Właśnie wróciłem ze strzelania, więc chętnie się odniosę..
Nie jestem ekspertem od dzielenia zdań, to fakt ale czytając zacytowane zdanie par 1 rozumiem, że chodzi o

zasady organizacji i warunki bezpieczeństwa ćwiczeń i strzelań
ORAZ
program strzelań dla osób ubiegających się o licencję pracownika ochrony fizycznej.

Następnie paragraf 3 tej samej instrukcji mówi:
§ 3.
W doskonaleniu umiejętności strzeleckich pracowników ochrony
należy ...
- doskonalenie już posiadanych umiejętności.

Jeśli uważasz, że ta instrukcja nie służy do prowadzenia strzelań dla pracowników ochrony to może faktycznie mało wiem w tym temacie.

W takim razie po jakiego diabła instrukcja jest zatytułowana INSTRUKCJA SZKOLENIA STRZELECKIEGO PRACOWNIKÓW OCHRONY? - może coś przeoczyłem, więc mnie uświadom.

Jedziemy dalej znawco tematu :
§ 5.
1. Trening z broni palnej krótkiej, pistoletów maszynowych i strzelb gładkolufowych prowadzony jest na czterech poziomach zaawansowania umiejętności i obejmuje strzelanie :

1) przygotowawcze, o którym mowa w § 22,
2) szkolne, o którym mowa w § 23, 24, 27 i 28,
3) dynamiczne, o którym mowa w § 25,
4) sytuacyjne, o którym mowa w § 26.

Jeśli prowadzisz szkolenia strzeleckie z pracownikami ochrony posiadającymi już licencję, a ich poziom wyszkolenia strzeleckiego wykracza poza umiejętności w zakresie strzelań przygotowawczych i szkolnych to realizujesz plan treningu strzelań dynamicznych i sytuacyjnych.

Cyt:
4. Do strzelań dynamicznego i sytuacyjnego dopuszcza się osoby,które w
strzelaniach szkolnych uzyskały ocenę conajmniej dostateczną.

Te strzelania w zależności od wiedzy instruktora powinny przygotować pracownika ochrony do pracy z bronią na zajmowanym stanowisku przy wykonywaniu określonych zadań i to określi konspekt natomiast dla kursanta ubiegającego się o licencję strzelania dynamiczne i sytuacyjne określa instrukcja. Instruktor przygotowuje odpowiedni konspekt, który określa rodzaj strzelań. Jest to swego rodzaju furtka, która nie ogranicza możliwości szkolenia na wyższym poziomie.

Par. 7 mówi:
3. Prowadzący strzelanie ma obowiązek opracowania przed zajęciami konspektu uwzględniającego organizację,metodę,przebieg i czas zajęć.
4. Konspekt powinien być zatwierdzony przez kierownika jednostki
szkolącej i uzgodniony z właściwą terytorialnie komendą wojewódzką Policji.

Jeśli raz pojedziesz z konspektem do KWP i uzgodnisz go przedstawiając powody dla jakich chcesz tak ludzi szkolić to otrzymasz zgodę (choć taka nie jest wymagana przez przepisy) to szkoła zatwierdzi go i wtedy możesz realizować strzelania jakie umieściłeś w konspekcie.

Podpowiem temat zajęć w konspekcie:

1.Strzelanie sytuacyjne dla pracowników ochrony realizujących zadania podczas ochrony osobistej
2.Strzelanie sytuacyjne dla pracowników ochrony realizujących zadania konwojowo-ochronne.
3. Strzelania sytuacyjne dla grup patrolowo-interwencyjnych z wykorzystaniem taktyki i technik interwencyjnych.

Te magiczne tematy pozwalają instruktorowi na przeprowadzenie strzelań wg jego wiedzy i doświadczenia o ile zostanie zatwierdzony odpowiedni konspekt.

I żeby była jasność nie jestem alfą i omegą. Nie zamierzam się wymądrzać jednak na to, co napisałem odpowiedziałeś słowem BZDURA.
Nie pisze bzdur, bo nie mogę sobie na to pozwolić, jednocześnie wiem, co robię i za to zdobywam uznanie wśród szkolonych nie tylko pracowników ochrony. Zaznaczam, że nie prowadzę zajęć dla osób ubiegających się o licencję, bo to nie na moje nerwy.

Krótko, Nadal twierdzę że jest to tylko i wyłącznie instrukcja którą wykorzystuje sie na kursach i w szkołach ochrony w celu przeprowadzenia obowiazkowych zajęć z wyszkolenia strzeleckiego dla osób ubiegajacych sie o licencję POF. A wiem to stąd że takie zajecia prowadzę od 10 lat. Od 10 lat również prowadzę zajęcia doskonalace czy jak kto zwał okresowe dla PO już licencjonawanych w całym kraju. A od 7 lat prowadząc firmę nie napisałem żadnego konspektu a tym bardziej nigdzie go nie zatwierdzałem, szczególnie na Komendzie (taki obowiązek mają tylko organizatorzy kursów i szkół) i zaznaczę byłem kilkukrotnie weryfikowany i kontrolowany przy okazji kontroli przez WPA róznych firm ochrony i nigdy nikt mi nic nie zarzucił że jest niezgodnie z prawem. Jezeli zaczniesz rozbierać na części pierwsze inne akty prawne dot. ochrony znajdziesz więcej takich kwiatków. Coś jest napisane ale albo nie działa albo inny przepis to wyklucza itd. itp. Jeżeli obruszyłes sie na słowo Bzdura to przepraszam ale nie chodziło o ciebie tylko o dokument, a słowem BZDURA, GŁUPOTA itp. nazywam każdy przepis dot PO. Po tylu latach pracy w branży (18) mam tylko taką opinię.

Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 21 marca 2013, 12:29 
ppor.
ppor.

Jack1 napisał(a):
Krótko, Nadal twierdzę że jest to tylko i wyłącznie instrukcja którą wykorzystuje sie na kursach i w szkołach ochrony w celu przeprowadzenia obowiazkowych zajęć z wyszkolenia strzeleckiego dla osób ubiegajacych sie o licencję POF. A wiem to stąd że takie zajecia prowadzę od 10 lat. Od 10 lat również prowadzę zajęcia doskonalace czy jak kto zwał okresowe dla PO już licencjonawanych w całym kraju.

Nie twierdze w cale, że tak nie jest ale dodaję również, że ta instrukcja jest wyjściową do przeprowadzenia specjalistycznego szkolenia dla PO. Jest coś takiego jak w oparciu o przepisy. W zależności od miasta gdzie funkcjonujesz są różne interpretacje przepisów, które nie są jasne i jednoznaczne, sam na to zresztą zwracasz uwagę. Problem pojawia się dopiero kiedy dojdzie do wypadku. Wtedy prokurator zapyta Cię o konspekt, o przepisy, na których się opierałeś realizując zajęcia. Bez konspektu do zajęć pozostanie Ci tylko powiedzieć - przyszliśmy sobie postrzelać. Kwestia tylko taka, że Ty jako instruktor za to wszystko odpowiadasz.

Jack1 napisał(a):
A od 7 lat prowadząc firmę nie napisałem żadnego konspektu a tym bardziej nigdzie go nie zatwierdzałem, szczególnie na Komendzie (taki obowiązek mają tylko organizatorzy kursów i szkół) ...

Czytając twoje słowa uważam, że jesteś niesamowitym optymistą. Nie wymaga się konspektu do strzelań na licencję gdyż to określa instrukcja. Nie ma obowiązku zatwierdzać niczego na Komendzie, zatwierdza (i tu się chyba zgadzamy) organizator kursu, szkolenia. Kiedy organizowałem jako firma kurs dla służb to dowództwo jednostki musiało zatwierdzić mój konspekt. Kiedy występowałem jako instruktor w szkoleniu organizowanym przez inną firmę ochrony dyrekcja tej firmy zatwierdzała mój konspekt raz z konsultacją KWP, a raz nie.
Konspekt robię również po to by później szkoleni mogli we własnym zakresie szkolić się z udziałem swoich instruktorów. Po prostu zostawiam im wiedzę na papierze. Nie tylko film i zdjęcia czy pamięć szkolonych. Mój konspekt zawiera merytoryczna wiedzę z omówieniem wszystkich warunków strzelania jak i założeń taktycznych.

Jack1 napisał(a):
... i zaznaczę byłem kilkukrotnie weryfikowany i kontrolowany przy okazji kontroli przez WPA róznych firm ochrony i nigdy nikt mi nic nie zarzucił że jest niezgodnie z prawem.

Nie zarzucam Ci działania niezgodnego z prawem ale wcześniej użyłeś sformułowania, że strzelania dla pracowników ochrony to wolna amerykanka, bo nie ma określonych instrukcji dla strzelań pracowników ochrony. Zapewniam Cię, że nie u mnie. Zadaniem instruktorów oraz organizatorów szkoleń jest to aby nie doprowadzać do takiej sytuacji. Ja zostałem nauczony, że w szkoleniu służb ochrony funkcjonuje instrukcja rozbudowana o konspekt. I masz rację, że nie z każdym konspektem leci się do KWP. Jednak nie wyobrażam sobie szkolenia bez konspektu no chyba, że na zasadzie - chodźcie sobie postrzelajmy - i nie jesteśmy w roli instruktora, a prowadzącego strzelanie.

Dodam jeszcze najważniejszą kwestię. Chodzi o warunki bezpieczeństwa podczas strzelań. Jeśli oprzemy się jedynie o instrukcję to z tymi warunkami bezpieczeństwa zapomnijmy o realnym treningu sytuacyjnym. Muszę wprowadzić swoje zasady bezpieczeństwa i bezwzględnie muszą one być zawarte w konspekcie. Informuje o nich szkolonych i wymagam. Później jeśli ktoś popełni błąd mam podkładkę.
Bez tego ... oj kolego nie życzę Ci takiej sytuacji.

Jack1 napisał(a):
Jeżeli obruszyłes sie na słowo Bzdura to przepraszam ale nie chodziło o ciebie tylko o dokument, a słowem BZDURA, GŁUPOTA itp. nazywam każdy przepis dot PO. Po tylu latach pracy w branży (18) mam tylko taką opinię.

Nie ma sprawy. Każdy ma własną opinię. Nie zamierzam Cię do niczego przekonywać, bo najtrudniej jest przekonać drugiego instruktora. Ty bierzesz odpowiedzialność za swoje kursy ja za swoje. Wiem, że podczas skomplikowanych treningów taktycznych ryzyko wypadku wzrasta. Weź tylko moje słowa pod rozwagę abyś pod koniec kariery instruktora nie zdziwił się jak wszyscy zwalą odpowiedzialność na Ciebie, a ty zostaniesz z tym wszystkim sam bez żadnej podkładki RWD.

Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 21 marca 2013, 13:30 
sierż.
sierż.

Gubor napisał(a):
Nie twierdze w cale, że tak nie jest ale dodaję również, że ta instrukcja jest wyjściową do przeprowadzenia specjalistycznego szkolenia dla PO. Jest coś takiego jak w oparciu o przepisy. W zależności od miasta gdzie funkcjonujesz są różne interpretacje przepisów, które nie są jasne i jednoznaczne, sam na to zresztą zwracasz uwagę. Problem pojawia się dopiero kiedy dojdzie do wypadku. Wtedy prokurator zapyta Cię o konspekt, o przepisy, na których się opierałeś realizując zajęcia. Bez konspektu do zajęć pozostanie Ci tylko powiedzieć - przyszliśmy sobie postrzelać. Kwestia tylko taka, że Ty jako instruktor za to wszystko odpowiadasz.

Jeżeli dojdzie do wypadku i to już piszę może nie z bezpośredniego doświadczenia bo na szczęście nie miałem postrzału na strzelnicy bo tu jest najwiekszy problem, inne wypadki juz miałem, ale z bliskiego kontaktu i pomocy przy wyjaśnieniach takich sytuacji, żadnego prokuratora nie interesowały konspekty tylko: uprawnienia prowadzacego strzelanie, specjalnie tak napisałem bo sprzeczne są przepisy dot. kto może prowadzić strzelanie oraz czy strzelanie odbyło się zgodnie z REGULAMINEM STRZELNICY i to jest najważniejsze. W dalszej kolejności trzeźwośći czy instruktor miał ciągły nadzór nad strzelajacymi. Ostatni taki przypadek jest sprzed 2 dni.

Gubor napisał(a):
Czytając twoje słowa uważam, że jesteś niesamowitym optymistą. Nie wymaga się konspektu do strzelań na licencję gdyż to określa instrukcja. Nie ma obowiązku zatwierdzać niczego na Komendzie, zatwierdza (i tu się chyba zgadzamy) organizator kursu, szkolenia. Kiedy organizowałem jako firma kurs dla służb to dowództwo jednostki musiało zatwierdzić mój konspekt. Kiedy występowałem jako instruktor w szkoleniu organizowanym przez inną firmę ochrony dyrekcja tej firmy zatwierdzała mój konspekt raz z konsultacją KWP, a raz nie.
Konspekt robię również po to by później szkoleni mogli we własnym zakresie szkolić się z udziałem swoich instruktorów. Po prostu zostawiam im wiedzę na papierze. Nie tylko film i zdjęcia czy pamięć szkolonych. Mój konspekt zawiera merytoryczna wiedzę z omówieniem wszystkich warunków strzelania jak i założeń taktycznych.

Nie mieszaj proszę służb z cywilnymi szkoleniami, w służbach nawet na pierdnięcie potrzebny jest konspekt i tu nie ma co dyskutowac. I przez takie asekuranctwo mamy takie służby i wojsko jakie mamy. Przychodzą później do cywili żeby się czegoś nauczyć i poćwiczyć jak należy. Nie chodzi o mój optymizm tylko spore doświadczenie w tej branży w tym sektorze (cywilnym). Jeżeli chodzi o zatwierdzanie konspektów to jest obowiązek zatwierdzania tylko szkoleń które odbywają się w szkołach ochrony i na kursach na licencję. I wszędzie jest tak samo z różnicami takimi że np. w stołecznej potrzebne jest jeszcze zaświadczenie ze strzelnicy że takie zajęcia się u nich odbedą. Gwarantuję znając WPA że wkurwili by się bardzo jakby mieli zatwierdzać każdy konspekt zajęć okresowych.

Gubor napisał(a):
Nie zarzucam Ci działania niezgodnego z prawem ale wcześniej użyłeś sformułowania, że strzelania dla pracowników ochrony to wolna amerykanka, bo nie ma określonych instrukcji dla strzelań pracowników ochrony. Zapewniam Cię, że nie u mnie. Zadaniem instruktorów oraz organizatorów szkoleń jest to aby nie doprowadzać do takiej sytuacji. Ja zostałem nauczony, że w szkoleniu służb ochrony funkcjonuje instrukcja rozbudowana o konspekt. I masz rację, że nie z każdym konspektem leci się do KWP. Jednak nie wyobrażam sobie szkolenia bez konspektu no chyba, że na zasadzie - chodźcie sobie postrzelajmy - i nie jesteśmy w roli instruktora, a prowadzącego strzelanie.

Dodam jeszcze najważniejszą kwestię. Chodzi o warunki bezpieczeństwa podczas strzelań. Jeśli oprzemy się jedynie o instrukcję to z tymi warunkami bezpieczeństwa zapomnijmy o realnym treningu sytuacyjnym. Muszę wprowadzić swoje zasady bezpieczeństwa i bezwzględnie muszą one być zawarte w konspekcie. Informuje o nich szkolonych i wymagam. Później jeśli ktoś popełni błąd mam podkładkę.
Bez tego ... oj kolego nie życzę Ci takiej sytuacji.

Własny konspekt to nie instrukcja i o tym wspomniałem (doświadczenie instruktora). Takie konspekty oczywiście też robię ale nie są one dla wszystkich i ogólnodostępne. Ale nie są one nic warte jeżeli strzelanie odbywa sie w niezgodzie z REGULAMINEM STRZELNICY a tak jest w większości przypadków, bo strzelnic na których można przeprowadzać szkolenia profesjonale, skuteczne i odzwierciedlające realne sytuacje w Polsce nie ma. Ale niedługo będzie aok

Gubor napisał(a):
Nie ma sprawy. Każdy ma własną opinię. Nie zamierzam Cię do niczego przekonywać, bo najtrudniej jest przekonać drugiego instruktora. Ty bierzesz odpowiedzialność za swoje kursy ja za swoje. Wiem, że podczas skomplikowanych treningów taktycznych ryzyko wypadku wzrasta. Weź tylko moje słowa pod rozwagę abyś pod koniec kariery instruktora nie zdziwił się jak wszyscy zwalą odpowiedzialność na Ciebie, a ty zostaniesz z tym wszystkim sam bez żadnej podkładki RWD.

Co byś nie miał co byś nie zrobił i tak wszystko spada na ciebie. Żaden dokument nie jest w stanie wybronić cię jeżeli to ty popełnisz błąd.

Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 21 marca 2013, 14:22 
ppor.
ppor.

Nie rozwijając bardziej tej wymiany zdań powiem, że każdy z nas ma podejście do swoich zajęć jakie tutaj przedstawił. Ja uważam, że moje podejście jest właściwe i również opieram się na swoim doświadczeniu (nie małym) szkoleniowo-bojowym oraz w pracy z bronią w cywilu. Przemyślałem temat i nie mnie oceniać podejście innego doświadczonego instruktora. Nie zamierzam Cie pouczać ani wskazywać błędów. To nie moja rola. Muszę jednak na koniec odnieść się do kilku kwestii:

Jack1 napisał(a):
...Nie mieszaj proszę służb z cywilnymi szkoleniami, w służbach nawet na pierdnięcie potrzebny jest konspekt i tu nie ma co dyskutowac. I przez takie asekuranctwo mamy takie służby i wojsko jakie mamy. Przychodzą później do cywili żeby się czegoś nauczyć i poćwiczyć jak należy.

Tu się nie zgodzę - nie chodzi o ograniczenia. Nie można uogólniać, bo wszystko zależy od formacji lub nawet samej grupy szkoleniowej z danej jednostki. Dużo się pozmieniało.
Konspekt jest potrzebny aby chociażby zrealizować zapotrzebowanie materiałowo-sprzętowe, które w niektórych formacjach jest nieograniczone. Bez konspektu nie zrobisz nic, z konspektem wszystko. Na zasadzie: powiedziałem, potrzebujecie to i to - umieść to w konspekcie, potrzebuję jeszcze takie a takie - nie ma sprawy umieść to w konspekcie... itd.itp.

Jack1 napisał(a):
[Własny konspekt to nie instrukcja i o tym wspomniałem (doświadczenie instruktora). Takie konspekty oczywiście też robię ale nie są one dla wszystkich i ogólnodostępne. Ale nie są one nic warte jeżeli strzelanie odbywa sie w niezgodzie z REGULAMINEM STRZELNICY a tak jest w większości przypadków, bo strzelnic na których można przeprowadzać szkolenia profesjonale, skuteczne i odzwierciedlające realne sytuacje w Polsce nie ma. Ale niedługo będzie aok

Zgadza się ale konspekt powstaje w oparciu o instrukcję i regulamin strzelnicy.
Oczywiście, że nie na każdej strzelnicy przeprowadzisz strzelanie specjalistyczne, tu się zgadzamy i o tym mówi również nasza nieszczęsna instrukcja strzelań dla pracowników ochrony. Nie mogę się oprzeć aby to zacytować (przepraszam, bo już miałem tego nie robić):

§ 6.
1.
Zajęcia praktycznez nauki strzelania z broni palnej przeprowadza się na placach ćwiczeń, strzelnicach i poligonach zapewniających bezpieczeństwo ćwiczących zgodnie z warunkami technicznymi dla tych miejsc,określonymi w odrębnych przepisach.

2.
Warunki techniczne, jakie muszą spełniać strzelnice znajdujące się w pomieszczeniach, powinny odpowiadać warunkom policyjnych strzelnic ćwiczebnych, określonym przez Komendanta Głównego Policji lub inne uprawnione organy.

Zgodnie z tym, możemy prowadzić zajęcia na terenach poligonowych, gdzie konspekt również musi być zatwierdzony bez względu kogo będziesz na nim szkolił.
To tyle w temacie, bo już się zmęczyłem :cygareta:

Jeśli natomiast szukasz strzelnicy, na której możesz przeprowadzić maksymalne zajęcia dla pracowników ochrony to polecam (ogień na trzech kierunkach,kawał terenu, wjazd na oś pojazdami, dostosowanie osi etc.). Dla pracowników ochrony taka strzelnica jest optymalna i nic więcej nie potrzeba: :team6:

http://www.shooting-academy.pl/about/

ps: nawet był tam szturmowany autobus z użyciem... wszystkiego :sniper: :minigun: ATV7 :2 ingram: :pila: :jezyk:

Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 21 marca 2013, 20:56 
kpr.
kpr.

Jack1 napisał(a):
Zwłaszcza jak ktoś odgrzebuje jakąś starą ulotkę z 1998 r. czyli z przed 15 lat. Ale niektórzy zajmują się archeologią i chwała im za to bo dzięki nim znamy historię z przed wieków.

Jack1 napisał(a):
Bo nie znajdziesz takiej firmy.
A jak znajdę to powiesz, że nie o taką Ci chodziło.

Jack1 napisał(a):
Strzelby maja dwa poważne minusy, siła ognia nie do wykorzystania a wręcz stwarzajace duże zagrożenie dla osób postronnych
Tak ? Ale PW33 w konwojach Ci nie przeszkadza ?
Wszystko zależy od wyszkolenia strzelca i taktyki użycia broni.

Jack1 napisał(a):
i manewrowość bliska zeru.
A co Ty rozumiesz pod pojęciem manewrowości ?

Jack1 napisał(a):
Co mądrzejsi juz dawno sprzedali strzelby a ci co nie sprzedali wycofali je i postawili głęboko w magazynach żeby rdzewiały.
Tak, jak nie mają personelu odpowiednio wyszkolonego to lepiej nawet by dla nich było, żeby zrezygnowali z tej działki bo nieszczęścia mogą napytać sobie i innym.

Jack1 napisał(a):
Nie proszę o konsultacje, szkolenie czy jak to nazwiesz tylko o podanie konkretnego przepisu, rozporzadzenia, ustawy na potwierdzenie tego co piszesz, a swoją drogą jak za opinie bierzesz kasę to gratuluję za pomysł na prowadznie biznesu.
A słyszałeś o czymś takim jak "know how" ?
Poszukaj po rozporządzeniach, a znajdziesz. Przy czym w sytuacji gdy piszesz
Jack1 napisał(a):
Po tylu latach pracy w branży (18)
to trochę dziwne, że nie znasz przepisów branżowych.

Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 21 marca 2013, 21:30 
sierż.
sierż.

CLT2013 napisał(a):
Jack1 napisał(a):
Zwłaszcza jak ktoś odgrzebuje jakąś starą ulotkę z 1998 r. czyli z przed 15 lat. Ale niektórzy zajmują się archeologią i chwała im za to bo dzięki nim znamy historię z przed wieków.

Jack1 napisał(a):

Jack1 napisał(a):
Strzelby maja dwa poważne minusy, siła ognia nie do wykorzystania a wręcz stwarzajace duże zagrożenie dla osób postronnych

Jack1 napisał(a):

Jack1 napisał(a):
Co mądrzejsi juz dawno sprzedali strzelby a ci co nie sprzedali wycofali je i postawili głęboko w magazynach żeby rdzewiały.
Tak, jak nie mają personelu odpowiednio wyszkolonego to lepiej nawet by dla nich było, żeby zrezygnowali z tej działki bo nieszczęścia mogą napytać sobie i innym.

Jack1 napisał(a):
Jack1 napisał(a):

Nokaut. Leże na deskach. I w sumie nie wiem co mam z tym zrobić.

Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 21 marca 2013, 22:56 
ppłk.
ppłk.

Jack1 napisał(a):
CLT2013 napisał(a):
Jack1 napisał(a):

Jack1 napisał(a):

Jack1 napisał(a):

Jack1 napisał(a):

Jack1 napisał(a):

Jack1 napisał(a):
Jack1 napisał(a):

Nokaut. Leże na deskach. I w sumie nie wiem co mam z tym zrobić.
...napisać merytoryczny komentarz? dodać własne przemyślenia?

Tytuł:
PostNapisane: piątek, 22 marca 2013, 13:26 
ppor.
ppor.

Kolejne info ...

http://nasygnale.pl/kat,1025341,title,S ... omosc.html

Tytuł:
PostNapisane: piątek, 22 marca 2013, 19:14 
kpr.
kpr.

Tak, nie zdążyła przeładować broni. A z czym jeździ ? z TT? Jak nie to sorki broń przeładowana i zabezpieczona w kaburę w momencie rozpoczęcia służby. Nie muszę potem wyczyniać wygibasów, tylko wyciągam, odbezpieczam (o ile ma bezpiecznik nastawny) i strzelam.
Cytuj:
Kula, która trafiła mnie tuż poniżej kamizelki kuloodpornej trafiła w żebra, łamiąc dwa z nich
Przepraszam, to co to za kamizelka była?

[ Dodano: 22-03-2013, 19:38 ]
50 klocków do wzięcia: http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/ ... osowskiej-

I odkrywcze wyznania: http://www.se.pl/wydarzenia/kronika-kry ... 12404.html

Tytuł:
PostNapisane: piątek, 22 marca 2013, 19:40 
płk.
płk.

Raczej krótka, sądząc z opisu - chyba że ugięcie dynamiczne materiału balistycznego mu połamało te żebra. Zresztą wygląda na to że nikt nie strzelał celowo "w kamizelki" a więc wariant "humanitarny" trochę odpada.

Tytuł:
PostNapisane: piątek, 22 marca 2013, 19:59 
kpr.
kpr.

Jak sam mówi, "przewentylowało" go tuż pod kamizelką, a więc krótka była. Wychodzi na to, że tak w połowie pleców się kończyła.

Załączniki:
SZKIELET_TYŁ.jpg
SZKIELET_TYŁ.jpg [ 152.2 KiB | Przeglądane 9283 razy ]
szkielet_czlowieka_tyl_.jpg
szkielet_czlowieka_tyl_.jpg [ 31.1 KiB | Przeglądane 9979 razy ]

Tytuł:
PostNapisane: piątek, 22 marca 2013, 20:11 
ppor.
ppor.

Ta relacja pokrzywdzonego konwojenta jest smutna. Każde jego słowo dowodzi o tym, że Ci konwojenci kompletnie nie byli przygotowani do realizacji takich zadań. Łańcuch błędów zarówno taktycznych jak i złamanie przepisów o konwojowaniu. Dochodzi do tego również rutyna. Smutna sytuacja biorąc pod uwagę, że dotyczy to pracowników wiodącej firmy w kraju.

Tytuł:
PostNapisane: piątek, 22 marca 2013, 20:22 
mjr.
mjr.

CLT2013 napisał(a):
Tak, nie zdążyła przeładować broni. A z czym jeździ ? z TT? Jak nie to sorki broń przeładowana i zabezpieczona w kaburę w momencie rozpoczęcia służby. Nie muszę potem wyczyniać wygibasów, tylko wyciągam, odbezpieczam (o ile ma bezpiecznik nastawny) i strzelam.

A od kiedy to konwojent może jeździć z przeładowaną bronią ?

Tytuł:
PostNapisane: piątek, 22 marca 2013, 20:24 
kpr.
kpr.

A od kiedy nie może ?

Tytuł:
PostNapisane: piątek, 22 marca 2013, 20:30 
mjr.
mjr.

A jakaś podstawa prawna na to jest ?

Tytuł:
PostNapisane: piątek, 22 marca 2013, 20:44 
kpr.
kpr.

A jest przepis który zabrania ?

Nullum crimen sine lege

Tytuł:
PostNapisane: sobota, 23 marca 2013, 00:41 
ppor.
ppor.

Przepis, który dotyczy nie tylko pracowników ochrony, oraz zagadnienia związane z noszeniem broni palnej szczegółowo reguluje Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji w rozporządzeniu z dnia 3 kwietnia 2000 r. w sprawie przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji. W myśl owego rozporządzenia, broń palną do ochrony osobistej lub ochrony bezpieczeństwa innych osób oraz mienia nosi się w stanie zabezpieczonym, w sposób niewidoczny, w kaburze przylegającej do ciała.

http://www.knieja.pl/3,0,1,12,rozporzad ... 27_poz_343

Jak widać nie ma nic o naboju wprowadzonym do komory. Za to w wielu przepisach odnoszących się do służby policjantów, wartowniczej w wojsku czy nawet służby więziennej, czy wart cywilnych na terenie jednostek wojskowych często pada taki nakaz aby pełnić służbę bez wprowadzonego naboju do komory.

Jednak szkoły nauczają aby pracownik ochrony pełnił służbę również bez wprowadzonego naboju do komory.
Uważam, że wprowadzenie naboju do komory nabojowej jest czynnością taktyczną, a nie prawną którą należy regulować specjalnymi przepisami.
Osoba pracująca z bronią powinna umieć rozgraniczać sytuację kiedy należy mieć wprowadzony nabój, a kiedy nie. Nie wyobrażam sobie sytuacji kiedy mój zespół ochrony (czy to VIP-a, czy wartości) w celu odparcia gwałtownego bezpośredniego i bezprawnego zamachu przy użyciu broni palnej jako pierwszą czynność po wydobyciu broni z kabury wykonuje przeładowanie broni.
Na tym polega umiejętność pracy z bronią, że należy wiedzieć w jakiej sytuacji, jak nosimy broń. Dotyczy to również stylu ubierania i rodzaju używanych kabur itd.

Tytuł:
PostNapisane: sobota, 23 marca 2013, 09:52 
kpr.
kpr.

A ja pozwolę sobie uzupełnić wypowiedź Gubora.
W przytoczonym przez niego rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 3 kwietnia 2000 r. w sprawie przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji. (Dz. U. Nr 27, poz. 343) jest § 8, który mówi, że: Broń do celów sportowych przenosi się bez amunicji w komorze nabojowej i magazynkach nabojowych.

Dotyczy to broni sportowej. Gdyby intencją prawodawcy był zakaz noszenia czy też przenoszenia każdej broni bez amunicji w komorze nabojowej, znalazłoby się to w tym rozporządzeniu. Natomiast tu jest tylko mowa o broni sportowej czyli o szczególnym przypadku, w którym nie wolno przenosić załadowanej broni.

Dla uzupełnienia polecam:
- art. 42 ustawy zasadniczej (Konstytucja RP), który mówi: "Odpowiedzialności karnej podlega ten tylko, kto dopuścił się czynu zabronionego pod groźbą kary przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia",

- art. 1. § 1 Kodeksu Karnego, który mówi, że: "Odpowiedzialności karnej podlega ten tylko, kto popełnia czyn zabroniony pod groźbą kary przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia",

- art. 1. § 1 Kodeksu wykroczeń, który mówi, że: "Odpowiedzialności za wykroczenie podlega ten tylko, kto popełnia czyn społecznie szkodliwy, zabroniony przez ustawę obowiązującą w czasie jego po-pełnienia pod groźbą kary aresztu, ograniczenia wolności, grzywny do 5000 złotych lub nagany".

I wszystko w temacie noszenia broni z nabojem w lufie.

Oczywiście pełno jest sceptyków. I to takich zagorzałych. Tak zagorzałych, że konwojentom amunicję wydają w zaplombowanych metalową plombą woreczkach jutowych. (widziałem na własne oczy!). :wkurzony:

Czyżbym poprzewracał wszystkie tajemne teorie zakazu noszenia broni z nabojem w komorze ?? I dobrze!

Tytuł:
PostNapisane: sobota, 23 marca 2013, 16:09 
ppor.
ppor.

Bodajże w komunikacji publicznej nie można/nie można było nosić broni przeładowanej (z nabojem w kolorze nabojowej) to jedyne znane mi uregulowanie. Rewolwerowcy mięli z tym problem. Oczywiście broń do osobistej.

Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 25 marca 2013, 00:42 
kpr.
kpr.

Chodzi Ci zapewne o rozporządzenie Ministrów Transportu i Gospodarki Morskiej oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 10 kwietnia 2000 r. w sprawie przewożenia broni i amunicji środkami transportu publicznego (Dz. U. Nr 31, poz. 390 z późn. zm.),

§ 2. 1. W środkach transportu publicznego, służących do przewozu pasażerów, broń przewozi się w stanie rozładowanym, bez amunicji w komorze nabojowej i w magazynkach nabojowych.

2. Broń do ochrony osobistej, ochrony bezpieczeństwa innych osób oraz mienia może być załadowana bez wprowadzonego naboju do komory nabojowej i przewożona w stanie zabezpieczonym.

Tytuł:
PostNapisane: piątek, 29 marca 2013, 17:31 
mł. chor.
mł. chor.

Witam Szanownych Kolegów!
Czytam komentarze a propo tego napadu oraz skutków i myślę,że jest tu dużo aspektów ,które stworzyły ten tragiczny skutek...
Niestety jakoś świadczonych usług i stawki godzinowe za konwoje zmusiły wielu dobrych,doświadczonych pracowników do zmiany zawodu i pracodawcy...
Miałem przyjemność pracować w WSO PWPW S.A jak jeszcze woziło się pieniążki do NBP,czy znaki akcyzowe do Urzędów Skarbowych w Polsce...
Brałem udział w szkoleniach konwoju razem z Policją na 16tonowych MAN-ach,których nigdy nie posiadały żadne agencje ochrony...
Szkolenia te organizowała firma Ban-lex z Panem Z. na czele...(jakoś tych szkoleń też pozostawiała dużo do życzenia)
Twierdze,że stopień wyszkolenia większości konwojentów jest bardzo niski i zagraża ich zdrowiu i życiu...
Wiadomo czasy się zmieniają i sprzęt oraz system szkoleń też ulega modyfikacją,ale niestety z powrotem mamy napady na konwoje jak to miało miejsce na początku 90lat... :cygareta:

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 74 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2