./index.php?sid=8027550660d32ac3c00bd9faf0c6e135CSIPS

Autor Wiadomość
PostNapisane: sobota, 12 maja 2007, 21:51 
czołem.

Chciałbym w tym temacie podyskutować z Falą o różnych patentach na robienie "schodów" z ludzi - czy jak to się nazywać będzie... Po prostu umieszczajcie tu różne zdjęcia z róznymi wariantami na różne sytuacje i podyskutujmy o nich - czy to się przydaje, a może dać sobie spokój i brać drabinkę?

http://img254.imageshack.us/my.php?imag ... ealms7.jpg

http://img502.imageshack.us/img502/4738/dsc00058at2.jpg

pozdro, Rash.

Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 13 maja 2007, 17:44 
gen. broni
gen. broni

Pierwsze zdjęcie to chyba jakiś pokaz, więc bardziej sztuka niż taktyka.

Jeśli zakładamy że będzie trzeba wbijać się przez otwór wyżej niż tyle na ile możemy sie wspiąć "po koledze" to trzeba brać drabinę a nie uskuteczniać cyrk - w końcu po to są drabiny...sa też samochdy którymi można podjechac do obiektu.
patent z trzymaniem operatorów przy oknach widziałem też na jakimś treningu SWAT - operatorzy stojąc tak w oknie otwierają ogień do celów w swoim sektorze, a resztę robili wchodzący drzwiami.

Pozdr
Robal2pl

Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 13 maja 2007, 17:57 
Drugie zdjęcie jest z zajęć JS4034.

Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 13 maja 2007, 18:35 
gen. broni
gen. broni

Czy ja napisałem że nie jest? :)

Pozdr
Robal2pl

Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 13 maja 2007, 19:21 
Napisałeś o pierwszym zdjęciu, ja dopowiedziałem o drugim.

Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 14 maja 2007, 11:13 
st. kpr.
st. kpr.

Fotka niestety mała
http://img215.imageshack.us/my.php?imag ... 038js6.jpg

Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 14 maja 2007, 12:38 
Site Admin
Site Admin

jak widzisz cos na filmach specops to znaczy ze to sie używa.

bardzo często się robi takie 'piramidki' - niekoniecznie na 30 osób, ale pokonywanie przeszkody za pomocą pleców kolegi to ztandard.

2 robi 'bramke' i podsadzaja lub wciagają na tasmach reszte zespolu. Zachowując oczywiście założenia taktyczne.

K.

https://www.facebook.com/SPECOPS.POLAND

Tytuł:
PostNapisane: piątek, 18 maja 2007, 21:48 
ppor.
ppor.

Moim zdaniem patent z wykozystaniem kolegi do wejscia przez otwor jest ok. Jednak nalezy zwrocic uwage na to do jakiego pomieszczenia wchodzimy. Czy jest to tylko pomieszczenie kolejne przez, ktore sie tylko przemieszczamy czy jest to pomieszczenie na, ktore dokonujemy szturmu. Ja osobiscie jestem zwolennikow trapow, drabin oraz podjazdu pojazdami (pick up, star, pojazdy z platforma). Przedstawione powyzej zdjecia wyraznie ujawniaja brak sprzetu specjalistycznego potrzebnego szturmanom. Na realnej akcji maja go na sobie troche wiecej niz Ci panowie na fotkach i sprawnosc fizyczna diametralnie spada. Pierwszy, ktory bedzie wchodzil przez okno czy otwor powinien miec taki komfort aby ewentualnie oddac celny, skuteczny strzal. Powiedzmy, ze podejscie pod autobus z jednej strony i wejscie koledze na kolana jest do przyjecia jednak ta sytuacja nie jest do konca tak komfortowa jak uzycie malej drabiny czy trapu. Poza tym co z minimalizacja strat w sytuacji gdy jeden z kolegow robi za drabine (to w kwestii ubezpieczenia na drugim powyzszym zdjeciu zdjeciu). A tak na marginesie to jakiej marki jest autobus? ;)
Obrazek
Obrazek

Tutaj filmik z wejscia do autobusu od "burty" prosze nie zwracac uwagi na sprawy taktyczne jedynie na sam sposob wejscia do autobusu.
http://www.wrzuta.pl/film/ttGINj0bk4/spap_k-ce

Tutaj drugi filmik, ktory przedstawia moim zdaniem doskonale wejscie do pociagu i autobusu przy wykozystaniu trapow i plecow kolegi. Moim zdaniem rewelacja!!!
http://www.youtube.com/watch?v=W2xbc0vw ... ed&search=
http://www.youtube.com/watch?v=XTx7MTD3 ... ed&search= - a tu teledysk o tej samej jednostce.

Jeszcze na poczatku filmu wejscie do autobusu w wykonaniu Rosjan.
http://www.youtube.com/watch?v=yfqvxD6T_os

Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 20 maja 2007, 13:47 
czołem.

Gubor:

Trap? To jest ta platforma, którą wspaniale wykorzystują operatorzy JSO w tym filmie?

Widziałem gdzieś film, na którym operatorzy lecieli do szyb bocznych z metalowymi stołkami/taboretami w rękach i wybijali nimi szyby, po czym stawali sobie pewnie na nich. Ciekawy patent.

Minimalizacja strat...mówisz o tym, że jak coś pójdzie nie tak - to oberwie człowiek-drabinka i ten właściwy, który stoi mu na kolanach?

A autobus na patencie ;-) Jak się nie ma co się lubi - to się lubi co się ma.

pozdro, Rash.

Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 20 maja 2007, 14:08 
ppor.
ppor.

Rash napisał(a):
czołem.

Gubor:

Trap? To jest ta platforma, którą wspaniale wykorzystują operatorzy JSO w tym filmie?

Widziałem gdzieś film, na którym operatorzy lecieli do szyb bocznych z metalowymi stołkami/taboretami w rękach i wybijali nimi szyby, po czym stawali sobie pewnie na nich. Ciekawy patent.

Minimalizacja strat...mówisz o tym, że jak coś pójdzie nie tak - to oberwie człowiek-drabinka i ten właściwy, który stoi mu na kolanach?

A autobus na patencie ;-) Jak się nie ma co się lubi - to się lubi co się ma.

pozdro, Rash.

Piszac o trapie mialem na mysli ten sprzet, ktory wykorzystuja przy wejsciu do pociagu lub autobusu (w zasadzie biegiem).

Jesli chodzi o te taborety to nie widzialem. Pewnie jest jeszcze wiele roznych patentow. Zawsze nalezy wziasc pod uwage jakiego rodzaju szyby sa w autobusie i na jakiej wysokosci.

Minimalizacja strat dotyczy sytuacji, gdzie mozemy zastosowac sprzet zamiast czlowieka. Dzialanie w sposob taki aby zaden szturman bez powodu nie musial narazac swojego zycia jesli mozna spokojnie zadzialac bez jego osoby.

Co do autobusu to jestem pelen podziwu dla zaangazowania w szkolenie.

Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 20 maja 2007, 14:49 
OK, czyli trap to ta wąska "deska". Niezłe, my używamy drzwi. Po prostu zdjęte z zawiasów drzwi służą tak samo, tylko mniej wygodnie ;-)

Szukam tego filmu ze stołkami i znaleźć nie mogę...

Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 20 maja 2007, 15:05 
ppor.
ppor.

Gubor, slyszalem o Twojej kolekcji filmikow z takich dzialan, ale te serbskie sily specjalne to naprawde swietny material. Szacunek.

Czy ten sprzet ktory oni maja do wystrzeliwania okien (te ramki na kijach) to wedlug Ciebie dlubanina ichnich pirotechnikow, czy tez takie urzadzenia (lub ich elementy) sa dostepne na rynku?*

Pozdrawiam

Krzysztof

*niekoniecznie wolnym, nie chce kupic - po prostu jesli to dlubanina, to naprawde komus sie chcialo

Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 20 maja 2007, 15:46 
gen.
gen.

Jaka dłubanina? Tego się użwa wszędzie, łącznie z Polską, i to nie tylko AT, ale wszelkie jednostki wojskowe, które np. jadąc na miesję, biorą pod uwagę działanie w takich sytuacjach.

Kawał styropianu, m.w., kabel i tyczka.

Jak masz czas na rozpoznanie przygotowujesz taki ładunek ramowy na każde wejście pod wymiar i otwierasz.

Nawet na SpecOpsie były foty, ale coś się nie ładują.

Guns kill people... Spoons make them fat...

Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 20 maja 2007, 16:02 
ppor.
ppor.

Czyli dlubanina.

Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 20 maja 2007, 21:39 
ppor.
ppor.

Moze nie tyle co dlubanina ale patent stosowany na calym swiecie. Nazywamy to potocznie "lizak". Sa wejscia na "lizaka", na sama "tyczke", na "rame". Wszedzie stosowany jest ten sam schemat. Mozna uzyc petard jak i MW. Najczesciej stosowany na okna wszelkiego rodzaju. System ten jest bardziej rozwiniety w rzeczywistosci niz widac na filmach gdyz dochodza opcje wielu okien, desantu ze smigla, zjazdy na linach a tego raczej sie nie pokazuje - mam na mysli budowe takiego "lizaka", sposob przenoszenia itp.