./index.php?sid=8154fb2a01ccd890de1459305cd41e81CSIPS

Autor Wiadomość
PostNapisane: niedziela, 29 marca 2009, 19:53 
gen. bryg.
gen. bryg.

Witam mam pytanie. Mianowicie chodzi mi o odebraną od kolesia broń palną. Czy należy ją rozładować przed zabezpieczeniem czy nie? I dlaczego ? :)
Generalnie odpowiedź znam ale chcę poznać wasze zdanie na ten temat bo ostatnio mnie ktoś usilnie uświadamia w tym zakresie.

Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 29 marca 2009, 22:00 
st. chor. szt.
st. chor. szt.

Broń należy rozładowac. Jeśli są jakieś szczególne okoliczności - broń znaleziona na miejscu przestępstwa, bądź odebrana przestępcy podczas zatrzymania bezpośrednio po przestępstwie z jej użyciem - zapamiętac jej położenie, miejsce znalezienia, etc, określic położenie bezpiecznika, wyjąc magazynek, ROZŁADOWAC z zachowaniem ostrożności by nie zacierac śladów, ewentualnie oznaczyc komore nabojową znajdującą się we współosi z lufą, jeśli to rewolwer.

Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 30 marca 2009, 18:11 
ppłk.
ppłk.

Tak jak powyżej. Najpierw oględziny miejsca zdarzenia(jesli jest to możliwe), następnie przed zabezpieczeniem jako dowodu, rozładować. W przypadku gdy odbieramy gościowi podczas zatrzymania i przeszukania go, to ze względów bezpieczeństwa należy broń rozładować. Dla porkuratora istotne są okoliczności ujawnienia broni, jej stan, oraz dowód w postaci samej klamki. Nie musi on dostać np. pistoletu w woreczku, zapakowanym w takim stanie w jakim gość miał go przy sobie, np. załadowany.

[ Dodano: 30-03-2009, 19:23 ]
Następnie, dowód w postaci broni palnej i amunicja, w trakcie prowadzonego postępowania karnegom (śledztwa), jest przekazywany biegłemu, który wydaje opinię na temat samej broni oraz amunicji, tzn. czy to była broń palna i amunicja w myśl Ustawy o broni i amunicji. Opinia biegłego stanowić może kolejny dowód przeciwko posiadaczowi broni, oczywiście jeśli posiadał ją nielegalnie.

Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 30 marca 2009, 21:10 
st. chor. szt.
st. chor. szt.

broken_arrow, bo jestem ciekawy, czy nasze odpowiedzi pokrywają się z Twoim zdaniem, czy też masz inne na ten temat?

Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 20 kwietnia 2009, 08:57 
gen. bryg.
gen. bryg.

Widzę że ktoś skasował zbędne posty...
powiedzmy że mam czas na odpisanie.
Ja osobiście również uważam że broń należy sprawdzić czy jest bezpieczna czyli oczywiście rozładować włącznie z komorą nabojową. kiedyś zdarzyła się mojemu kumplowi z roboty sytuacja że nie sprawdzili broni przy zatrzymaniu. Koleś miał tak przerobiony mechanizm spustowy że muśnięcie powodowało strzał, broń spadła i wypaliła. Dlatego też mi.in. z takiego powodu powinno się to robić. mówię tu oczywiście o broni odebranej osobie którą zatrzymujemy.
Co do samego zabezpieczania broni to się nic nie rusza. Cała reszta broni znajdującej się w pomieszczeniu pozostaje nieruszona. Zabezpieczają ją technicy. my martwimy się tylko żeby nikt z obecnych nie zdążył do niej dojść.

Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 20 kwietnia 2009, 16:23 
ppłk.
ppłk.

Widzisz broken, i po co pisać kąśliwe uwagi? Teraz jest wsio w pariadkie.

Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 20 kwietnia 2009, 16:27 
gen. bryg.
gen. bryg.

Ale kto je zaczął ? Sobie odpowiedz na to pytanie mistrzu...