./index.php?sid=99cfda8cd3bc34f9bc471d68ae7381e3CSIPS

Autor Wiadomość
PostNapisane: poniedziałek, 15 października 2012, 21:35 
mł. chor.
mł. chor.

Witam,
mam pytanie dotyczące wszelkich oznaczeń grupy krwi, które żołnierze przyczepiają sobie w różnych miejscach, hełmy, ramiona, bokserki itd. itp. Chciałbym to skonfrontować z tym, jeżeli ja sobie założę na nadgarstek jakąś opaskę, albo sobie wytatuuje tam grupę swojej krwi to jest to nie honorowane przez lekarzy wg. powszechnej opinii ze względu na możliwość pomyłki dokonanej przeze mnie przy takim oznakowaniu. Jak to wygląda w wojsku? Przecież żołnierz też człowiek i może pomylić się...prawda?

W rozmowie z kobietkami z punktu gdzie oddaje krew dowiedziałem się, że honorowane jest jedynie przez cywilnych lekarzy taka legitymacja rozmiarów dowodu osobistego z moimi danymi, imię nazwisko, pesel i tam jest grupa krwi, miejsce badania i jego data i żę jest to ważne i honorowane wraz z dowodem osobistym...więc noszę takie biało czerwone cudeńko razem z dowodem...pytanie brzmi, czy jest sens? Ktoś ma wiedzę o tym jakąś większą?

Pozdro
Mati

Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 15 października 2012, 21:50 
mjr.
mjr.

Generalnie wszystkie oznaczenia jakie posiadasz ( naszywki, tatuaże itp.) to " pic na wodę foto montaż" ;-) , jedynym dokumentem jaki może zostać uznany przez lekarza to dokument potwierdzający twoją grupę krwi wystawiony przez stację krwiodawstwa. Z reguły jest to dokument wielkości dowodu osobistego. Oczywiście lekarz nie musi tego honorować ale może zlecić wykonanie próby krzyżowej grupy która jest podana jako pierwszej. I tak w pierwszej chwili jeżeli jest taka potrzeba są podawane płyny krwiopochodne.

Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 15 października 2012, 22:22 
mł. chor.
mł. chor.

no właśnie mam taką plakietkę plastikową wielkości dowodu osobistego i tam na środku jest grupa krwi, na drugiej stronie o ile dobrze pamiętam, albo na tej samej jest moje imię nazwisko, pesel i cośtam jeszcze. pod spodem trzymam dowód osobisty, gdzie też mam pesel i zdjęcie więc może sobie porównać facjatę...

a jak to jest w wojsku z tymi naszywkami? służę w innym ministerstwie więc nie wiem jak to jest w praktyce, chociaż oddziałów AT też to chyba dotyczy

Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 15 października 2012, 23:17 
por.
por.

W ratownictwie cywilnym, jest tak, jak napisano wyżej - nieważne, czy masz krew-kartę, czy tatuaż, czy opaskę na nadgarstku czy nieśmiertelnik. Lekarz i tak zrobi próbę krzyżową, ewentualnie zacznie od testowania grupy, którą masz na którymś z wyżej wymienionych gadżetów.
Jak liczyć się będzie każda minuta, to i tak poda osocze czy inny odpowiedni preparat, dla którego Twoja grupa krwi będzie obojętna.

Oznaczenia noszone przez żołnierzy sens MOGĄ mieć na terenie wroga, w działaniach specjednostek, gdzie nie można liczyć na pełną pomoc medyczną w ciągu kilku minut i transport do szpitala w godzinę. Tak każdy się zna, każdy wie, że ten drugi nie ma naszywki "0 POS" dla jaj, tylko faktycznie jest to jego grupa krwi i w razie czego można mu ją podać.

Co do AT, to MOIM ZDANIEM czysty lans, bo w warunkach krajowych będzie tak jak na początku mojego posta - lekarz, preparaty krwiopochodne/zastępcze, próba krzyżowa. ATecy nie działają gdzieś na pustyni czy w górach 500km od najbliższego szpitala.

Tytuł:
PostNapisane: środa, 17 października 2012, 11:28 
por.
por.

javelin napisał(a):
Oznaczenia noszone przez żołnierzy sens MOGĄ mieć na terenie wroga, w działaniach specjednostek, gdzie nie można liczyć na pełną pomoc medyczną w ciągu kilku minut i transport do szpitala w godzinę. Tak każdy się zna, każdy wie, że ten drugi nie ma naszywki "0 POS" dla jaj, tylko faktycznie jest to jego grupa krwi i w razie czego można mu ją podać.

Pytanie, gdzie poza szpitalem(w takim np Ghazni) ten komandos może liczyć na podanie krwi? Paramedyk ze składu jego własnej grupy, chyba nie ma lodóweczki na krew w plecaku, więc opcja pomocy na linii kolega-koledze odpada. Zostaje śmigłowiec Medevac. Wożą krew na pokładzie? Nie wiedząc jaką grupę ma żołnierz do którego lecą, musieliby mieć zapas wszystkich grup. Nie wiem jak jest, więc pytam. Bo jeśli nie wożą, to te oznaczenia nie mają sensu, bo i tak trafią na lekarza w szpitalu w bazie, który te naszywki itp będzie miał w dupie, i sprawdzi jaką krew podać. No chyba, że lekarze na misjach nie mają tego w dupie i sie tym sugerują.

Tytuł:
PostNapisane: środa, 17 października 2012, 22:29 
mł. chor.
mł. chor.

Drodzy Państwo,
Może niesłusznie, ale wydaje mi się, że niektórzy nie bardzo rozumieją sens wykonywania tzw. próby krzyżowej.
Ma ona na celu nie tylko oznaczenie grupy krwi, ale także wykrycie ewentualnej obecności jakichkolwiek przeciwciał, które mogą występować w surowicy krwi biorcy w stosunku do krwinek czerwonych dawcy.
Oznacza to zatem w skrócie tyle, że nawet podając "na ślepo" tę samą grupę krwi można zaszkodzić biorcy.

Nikt nie będzie zwracał uwagi na jakiekolwiek naszywki, przyszywki, tatuaże, tabliczki znamionowe itd itp - PRÓBA KRZYŻOWA ZOSTANIE WYKONANA. W wyjątkowych przypadkach delikwent dostanie 0 NEG (w warunkach szpitalnych).

W uzasadnionych przypadkach istnieje natomiast sens wykonania próby krzyżowej z wyprzedzeniem (jest ważna 48h). Operatorzy przed realizacją, w czasie której istnieje duże prawdopodobieństwo urazu i ew. konieczności przetoczenia krwi, mają dobierane odpowiednie zapasy krwi i w razie potrzeby mogą tak szybko jak to konieczne i możliwe otrzymać tę krew bez próby krzyżowej. Nie wiem czy jest to praktykowane, ale może być uzasadnione w pewnych przypadkach.

Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 18 października 2012, 17:32 
chor.
chor.

Witam.

Jaki jest zatem sens robienia i obowiązkowego posiadania przy sobie tabliczek z grupą krwi przez żołnierzy na misjach? W razie postrzału medyk i tak poda płyny zastępcze (czy jak to się fachowo nazywa), a w szpitalu zrobią próby krzyżowe.

V.

Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 18 października 2012, 21:11 
mjr.
mjr.

Jeżeli jest to dokument potwierdzony przez jakąś stacje krwiodawstwa, szpital wtedy może to być wskazówka dla lekarza ażeby w trakcie wykonywania próby krzyżowej , wykonał jako pierwszą próbę krwi która jest oznaczona w dokumencie co pozwala skrócić czas wykonywania prób.

PostNapisane: wtorek, 19 czerwca 2018, 15:00 
st. szer.
st. szer.

Dokładnie. Procedury nakazują by zrobić próbę ale jednak oznaczenie może przyśpieszyć cały proces.