TŁUMIKI                                                                                                                        ostatnia modyfikacja: 20.11.2006

Tłumiki to urządzenia służące do obniżenia słyszanego odgłosu wystrzału broni palnej. Podczas strzału hałas generowany jest przez 3 zjawiska fizyczne:

1. Inicjacja ładunku miotającego i towarzyszący jej gwałtowny wzrost i spadek lokalnego ciśnienia atmosferycznego.
2. Przekroczenie przez pocisk bariery dźwięku
3. Ruch części broni w przypadku broni samopowtarzalnej

Zadaniem tłumika jest ograniczenie pierwszych dwóch zjawisk.

Tłumiki mogą być stałe lub dołączane do broni. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z bronią wyciszoną gdzie tłumik jest integralną częścią lufy i nie można go od niej odłączyć. Tłumik dołączany ma z reguły kształt cylindryczny i można go wielokrotnie odłączać od broni.

Tłumiki mogą mieć na celu całkowite wyciszenie broni lub jedynie częściowe obniżenie poziomu hałasu wystrzału oraz jego zniekształcenie.

Zadaniem tłumika jest obniżenie prędkości pocisku oraz spowolnienie gazów wylotowych. Gazy wylotowe rozprężają się w kolejnych komorach tłumika i tym samym wzrost i spadek ciśnienia jest wydłużony w czasie, miej gwałtowny a tym samym oddany strzał jest cichszy. Przekrój najprostszego tłumika jest pokazany poniżej:
Tłumik teleskopowy zainstalowany na fińskim Valmecie
....tłumaczyłem Dziadkowi że czasy się zmieniły... bezskutecznie - starych nawyków nie da się zmienić... ;-)

Tłumiki zintegrowane lub broń wytłumiona

Broń wytłumiona jest na stałe zintegrowana z tłumikiem i w swoim założeniu jest bardzo wyspecjalizowana. Jest przeznaczona do prowadzenia bardzo cichego ognia na krótkim dystansie. Niska prędkość wylotowa pocisku jest kompensowane z reguły większym kalibrem broni typu 0.45ACP lub 9X39 Vintorez oraz jego dużym ciężarem.

Karabinek wyciszony DeLisle został wyprodukowany w Anglii w roku 1942 specjalnie dla potrzeb dywersji. Jest to jeden z pierwszych przykładów specjalistycznej broni wyciszonej, projektowanej z ta myślą od początku konstrukcji. Broń została wykonana na bazie karabinu Lee Enfield i umożliwiała prowadzenie skutecznego ognia na dystansie maksymalnym 400m. Strzał z tej broni był praktycznie niewykrywalny na dystansie większym niż 50 metrów.


Artykuł na temat karabinka DeLisle - w języku angielskim - UWAGA! 750Kb.


Krótki film obrazujący zasadę działania karabinka DeLisle - UWAGA 6MB!
 


Karabinek wyciszony DeLisle - zamek otwarty.
Karabin DeLisle ma 7-nabojowy magazynek pudełkowy
Magazynek pochodzi z pistoletu Colt 1911A1
Wylot lufy. Na dole widać kilka otworów wyrównujących ciśnienie w tłumiku

Replika oryginalnego DeLisle (oczywiście w pełni sprawna) produkowana przez firmę Valkyrie Arms. Oryginalny karabinek DeLisle został wyprodukowany jedynie w 167 egzemplarzach.  Źródło: Valkyrie Arms.

Karabin DeLisle 2000 produkowany przez firmę Valkyrie Arms. Wersja wojskowa Źródło: Valkyrie Arms.

Karabin DeLisle 2000 Sporter produkowany przez firmę Valkyrie Arms. Wersja cywilna. Źródło: Valkyrie Arms.


Pistolet zintegrowany z tłumikiem Welrod - na wyposażeniu operatorów SOE podczas drugirj wojny światowej.

Heckler und Koch MP5SD5

 
Heckler und Koch MP5SD6
Heckler und Koch MP5SD6 z magazynkiem 100-nabojowym C-MAG. Lufa została skrócona.
Accuracy International AWS 7.62X51NATO (308 Win) z integralnym tłumikiem
Rosyjski karabinek snajperski Vintorez 9X39mm
Rosyjski karabinek snajperski Vintorez 9X39mm z celownikiem noktowizyjnym

Pistolet Browning High Power z tłumikiem
 

Tumik PBS-1


Tłumik PBS-1 w przekroju.
 

Na patencie # 1

Butelka Coca-Coli ma wiele zastosowań. Poniżej widać firmowy adapter  zmieniający zwykłą butelką w jednorazowy tłumik. To znaczy pierwszy strzał oddany za pośrednictwem takiego tłumika będzie bardzo skuteczny a kolejne coraz mniej. Jeżeli butelka zostanie wypełniona styropianowym granulatem uzyskamy bardziej efektywny tłumik. W dodatku do granulatu, butelkę można dodatkowo napełnić do 1/4 woda co wpłynie bardzo pozytywnie na właściwości wytłumiające.

Walther P22 z improwizowanym tłumikiem. Broń ta jest odmianą Walthera P99 w kalibrze .22LR który jest wystarczająco efektywny w bezpośrednim dystansie, będąc łatwiejszym do skutecznego wytłumienia niż 9 para / .40S&W

 
 
Na patencie # 2
Zwykła walizka......
Po dokonaniu kilku niezbędnych modyfikacji
Kluczowa część zestawu dyplomatycznego Mac-11 z tłumikiem wyposażonym w dodatkową improwizowaną osłonę termiczną
!UWAGA! Autorzy serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za zamieszczone tutaj informacje. Są one wytworem wyobraźni autorów!  Służą jedynie celom edukacyjnym! Posiadanie, produkcja oraz użycie tłumika do broni palnej jest ściśle określone prawnie! WARNING ! FOR INFORMATION PURPOSES ONLY! POSSESION, USE AND MANUFACTURE OF SILENCERS IS STRICTLY CONTROLLED BY THE LAW! 

Copyright 2004 - 2005: