Rosyjskie Granatniki Podwieszane GP-25 i GP-30
Ostatnia aktualizacja: 2005-07-14
 

OPRACOWANO NA PODSTAWIE ARTYKUŁU ZAMIESZCZONEGO NA STRONIE:

http://club.guns.ru
 


 

Granatnik podwieszany - Ros.: podwstwolnik - 40mm GP-25 (zwany popularnie "Kastior") jest standardowym wyposażeniem Armii Rosyjskiej, wojsk wewnętrznych oraz oddziałów Specnazu. Granatnik może być zainstalowany na każdej broni rodziny kbk AK oraz kbk AK74.


 
kbk AKMS oraz kbk AK74M z zainstalowanymi granatnikami GP-25.

(Naciśnij na każde zdjęcie żeby zobaczyć większą wersje - uwaga! duże pliki!)

Granatnik został zaprojektowany z myślą niszczenia celów żywych i lekko opancerzonych na dystansie 50 do 400metrów. Granatnikiem można skutecznie razić cele w okopach, na przeciwległych zboczach, w budynkach i lekkich pojazdach. Według doktryny specnazu, granatniki są wykorzystywane podczas dynamicznych wejść do budynków. W  Czeczeni, bandyci umacniają każdą swoją pozycję, spodziewając się w każdej chwili ataku. Doktryna specnazu nakazuje ostrzelanie każdego okna i drzwi z granatników. Pod osłoną ognia granatników, druga grupa przemieszcza się pod budynek  w zasięg granatów ręcznych, którymi zarzuca budynek. Dopiero wtedy następuje wejście dynamiczne według procedur.

Dane techniczne:

Kaliber:                     40mm
Długość:                   323mm
Masa:                       1,5kg rozładowany
Szybkostrzelność:     5 pocisków na minutę
Zasięg maksymalny:  400m

Amunicja

Granatnik GP-25 strzela dwoma podstawowymi rodzajami granatów: VOG-25 oraz VOG-25P. Obydwa granaty są odłamkowe. VOG-25P jest o tyle nietypowy że po trafieniu w ziemię odbija się na wysokość 50-150cm za pomocą małego ładunku umieszczonego w przedniej części granatu. Na tej wysokości następuje detonacja. Pozwala to skuteczniej razić cele ukryte w okopach lub rozproszone na otwartej przestrzeni. Potocznie granat VOG-25P nazywany jest "Żaba".

Dane techniczne amunicji VOG-25 oraz VOG-25P:

Kaliber:                40mm
Masa:                  VOG-25    0,25kg
                           VOG-25P  0,27kg
Zasięg:                 50-400m
Promień rażenia:   6m

Obydwa granaty zostały wyposażone w samolikwidator który po 14 sekundach od odpalenia detonuje bezwarunkowo granat. Granatnik działa na zasadzie samonapinacza - ładowany jest od przodu i wciśnięcie granatu do końca powoduje napięcie mechanizmu uderzeniowego.
 

GP-25 ze zdjętą lufą. Widoczny mechanizm napinający mechanizm uderzeniowy - wystający bolec.

GP-25. Widoczny celownik. Biała skala jest przeznaczona do prowadzenia ognia na wprost po płaskiej trajektorii, czerwona skala przeznaczona jest do prowadzenia ognia po wysokiej trajektorii.


GP-25 zainstalowany na karabinie szturmowym AN-94 Nikonov po lewej, na kbk AKMS po prawej

Po lewej granat VOG-25P, po prawej VOG-25. Widoczna komora spalania.


Po lewej przekrój granatu VOG-25P, po prawej VOG-25. Widoczny ładunek kruszący, zapalnik uderzeniowy, bezpiecznik inercyjny oraz samolikwidator


VOG-25 i VOG 25P


Zapalnik VOG-25


Rosyjskie oporządzenie nowej generacji - specjalna kieszeń na granaty VOG-25

Ładowanie GP-25 odbywa się od strony wylotu lufy. Granat należy wcisnąć delikatnie do oporu aż zaskoczy mechanizm uderzeniowy. Karabin powinien być ZABEZPIECZONY podczas strzelania - w przeciwnym wypadku odrzut granatnika jest w stanie przeładować broń podczas strzału.

Rozładowanie granatnika odbywa się poprzez naciśnięcie przycisku znajdującego się lewej strony, pod celownikiem. Granat powinien wyskoczyć o 1/3 swojej długości z lufy. Należy zwrócić szczególną uwagę aby granat nie upadł na ziemię podczas rozładowania broni.

Granatnik GP-25 gotowy do strzału. Po prawej strzelec gotowy do oddania strzału po trajektorii płaskiej. kbk AK74M.

Efekt trafienia z granatu VOG-25 w cel przedstawiający załogę karabinu maszynowego.

Efekt odłamków na drewnianym celu. Granaty mogą również zapalać lekko opancerzone pojazdy npla.

Odłamki granatu VOG-25.


 

Patent Specnazu. Operator strzela granatem VOG-25P po wysokiej trajektorii. Granat będzie leciał do celu 10-12 sekund. Po wystrzeleniu pierwszego granatu operator zaczyna odliczać i ładuje drugi granat VOG-25, nie przestając odliczać. Kiedy doliczy do dziewięciu - strzela drugim granatem po płaskiej trajektorii - obydwa granaty powinny eksplodować w tym samym czasie dezorientując przeciwnika.


Wersja GP-25 z nawierconym uchwytem. Prowadzenia ognia z granatnika kiedy do broni podłączony jest bagnet, wydaje się co najmniej ryzykowne.


Granatnik GP-25 zainstalowany na kbk AKM.


GP-30 - udoskonalona wersja granatnika GP-25.

Granatnik GP-30, nazywany popularnie "
Obuwka", rozróżniamy od GP-25 po większej liczbie pierścieni wzmacniających lufę. GP-30 ma 4 pierścienie, a GP-25 tylko 3. Granatnik GP-30 jest o 20% lżejszy od swojego poprzednika. Konstrukcja celownika jest również trochę inna.
GP-25

GP-25

GP-30

GP-30


AK-105 z podwieszonym granatnikiem GP-30.


GP-30 w detalach.


widok od boku GP-30 zainstalowany na AK-105


Granatnik GP-30 zainstalowany na AK-74. Na kolbie została nałożona poduszka amortyzująca.


1 - Pokrowiec, 2-Granatnik 3-lufa 4-Granat VOG-25P


GP-25/30 jest prostszym rozwiązaniem niż M203. Dokładność strzału jest zapewne mniejsza w przypadku GP-25/30 z powodu krótszej lufy. Jednak zasięg maksymalny jest taki sam 350-400m w przypadku obydwu granatników. Prędkość wylotowa w obydwu przypadkach jest zbliżona 76-78m/s. Podstawowa różnica polega na tym że amunicja VOG jest jednoczęściowa - w granatniku nie pozostaje po strzale łuska. Praktyczna skuteczność obydwu granatników jest zapewne zbliżona. Natomiast gama amunicji dostępnej do M203 jest bardziej różnorodna - dostępne są pociski CS/CN, sygnalizacyjne, oświetlające, dymne oprócz standardowych pocisków HE. Na rynku są dostępne również pociski igłowe oraz odłamkowe zmieniające granatnik M203 w strzelbę kalibru 40mm - dewastującą na bliskich dystansach.

Po lewej amunicja HE go granatnika 40mm M203/M79. Po prawej amunicja wypełniona gazem CS.


Przekrój amerykańskiej amunicji HE kalibru 40mm.

Copyright 2004 - 2005:

Wszelkie prawa zastrzeżone. Autorzy serwisu SPECOPS nie ponoszą odpowiedzialności za wykorzystanie, prawidłowe lub nie, zawartych tu informacji. Wszystkie operacje w terenie niosą ze sobą element ryzyka. Informacja jest prezentowana tylko dla celów edukacyjnych. Informacje i wiadomości zamieszczone na serwisie SPECOPS pochodzą wyłącznie z ogólnodostępnych źródeł: książek, opublikowanych podręczników wojskowych oraz Internetu. SPECOPS nie reprezentuje jakichkolwiek poglądów politycznych, nacjonalistycznych lub religijnych. SPECOPS nie reprezentuje jakiejkolwiek organizacji, stowarzyszenia, służby mundurowej lub grupy paramilitarnej. SPECOPS nie wyraża opinii przedstawiających oficjalną doktrynę i politykę Armii Australijskiej lub jakiejkolwiek innej organizacji lub służby mundurowej.  Opinie i poglądy wyrażane na forum dyskusyjnym SPECOPS nie są poglądami Autorów. Kontakt: email: specops_pl@tlen.pl
Logo "SPECOPS First to Fight" jest własnością SPECOPS AUSTRALIA. Projekt logo "SPECOPS" - Virtual Suspects.

Hit Counter